Prezidentské volby 2018

15. ledna 2018 v 9:00 | Hell |  Co se děje?
Je to tu zase
Asi nejvýraznější moment uplynulého měsíce byl jednoznačně minulý víkend. Historicky druhá přímá volba prezidenta. První kolo, abych byla přesná. A já mohu zatím říct, že jsem v mnoha ohledem spokojená.

Poprvé nás provázela hysterie
Před pěti lety měla přímá volba prezidenta republiky premiéru. Navzdory názoru některých politologů považuji tento moment za zlomový bod jednadvacátého století (v naší historii, pochopitelně). Takové události se nedějí v tichosti. Naopak je provází mírná (nebo taky ne) forma hysterie.

Výběr by byl
Srovnám-li dění před pěti lety a letos, jsem spokojená. Jednak proto, že tentokrát bylo z čeho vybírat. Na letošní kandidátce se objevovaly osobnosti, jež bych za sebe označila jako kvalitní kandidáty (je to pouze můj osobní názor, respektuji, že můžete mít jiný).

Tehdy a dnes
Stále mám v živé paměti události, které provázely předvolební období minulých prezidentských voleb. Chování kandidátů a jejich voličů bylo opravdu tristní již několik týdnů před samotnými volbami. Proto si letos vážím všech kandidátů už jen proto, že národ nebyl tak silně polarizován (samozřejmě, že každé volby způsobí určitou polarizaci, ale v porovnání s rokem 2013 to bylo letos klidné) a kampaně probíhaly velmi důstojně, což by mělo být i potencionálnímu prezidentu vlastní, avšak v roce 2013 bohužel nebylo (tak třeba to byl jen tréning).

Děkuji voličům!
Jsem víceméně spokojená s volební účastí. Necelých 62% (při prvním kole) je hezké číslo. Nadějné. Zdá se mi totiž, že stále většímu počtu lidí dochází, jak důležitý může být jejich hlas. Že máme ještě naději, neboť stále více lidem není lhostejná naše země, a co se v ní děje.

Tak ještě jednou
Stávající prezident Ing. Miloš Zeman nezískal více než 50% hlasů, a tak nás čeká 2. kolo přímé volby, kam s poměrně vyrovnaným procentuálním zastoupením (rozdíl cca 12%) postoupil Ing. Miloš Zeman a s ním prof. Jiří Drahoš. Čeká nás rozhodnutí mezi jednou z nejvýraznějších politických osobností 90. let - Milošem Zemanem, který byl u zrodu demokracie v naší zemi a ve funkci prezidenta republiky má za sebou pětileté období, a Jiřím Drahošem - vědcem, vysokoškolským pedagogem bez politické minulosti, jehož (z mého pohledu) nejsilnějším předpokladem pro vykonávání funkce prezidenta naší země je charismatická takřka prvorepubliková osobnost, distingované vystupování, kultivované vyjadřování.

Je to naše volba!
Respektuji oba kandidáty a považuji je za velmi vzdělané, inteligentní muže. Rozhodně nesouhlasím se vším, co Ing. Zeman ve své funkci vykonal, udělal, řekl, ale byl demokraticky zvolen, ctím demokracii, a proto vždy byl a dosud stále je mým prezidentem. My jsme si ho zvolili, a kdybych ho nerespektovala jako svého prezidenta, nevážila bych si názoru lidí a popírala jeden z pilířů, na němž demokracie stojí.

Nicméně mám své důvody, mezi něž patří právě politická nezávislost (nebo nepropojenost a nestrannost, v níž doufám) s jakoukoliv politickou stranou, právě ta prvorepubliková kultivovanost nebo - v neposlední řadě - výsledky volební kalkulačky, a tedy velká (nikoliv 100% - to však není možné za žádných okolností) názorová shoda, díky nimž budu volit prof. Drahoše a doufat, že mě nezklame, pokud zvítězí.

Úcta ke spoluobčanům
Respektuji oba kandidáty, a stejně tak jejich voliče. Pokud funkci obhájí Ing. Zeman, tak na základě hlasů lidu. Nás. A opět bude i mým prezidentem. Ne mou volbou, ale mým prezidentem, protože ho zvolí moji spoluobčané. Voliči jednoho, druhého i nevoliči - my tvoříme tuto zem, jeden národ, český lid. Demokracie je vláda lidu. Zprostředkovaně skrze ty, které si volíme. Ať už si zvolíme tak, či onak, bude to náš prezident.

Pojďme volit!
Chtěla bych opět na vás všechny, kdo čtete tento článek, opět apelovat, abyste k volbám šli. Je to nejen naše právo, ale i občanská povinnost. Pro mne dokonce čest, že se mohu podílet na něčem tak velkém, jako je volba prezidenta republiky. Vybírejte však zodpovědně. Nenechte se zmást lživými nebo zavádějícími titulky či příspěvky, které chtějí zapůsobit na naše emoce sugestivními otázkami překrucujícími výroky kandidátů, namísto těch se zajímejte přímo o ně samotné. Procházejte různé zdroje, ke všem však přistupujte kriticky, a snažte se utvořit si vlastní názor, než přejímat názory jiných.

Přeji nám šťastnou ruku! A nezapomeňte:
"Když prohrajete, mlčte. Když zvítězíte, šetřete slovy." (Paul Brown)

Hell
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se