Kolegové a/nebo kamarádi?

9. ledna 2018 v 21:17 | Hell |  Hellena...tak trochu lifestyle
Chce to klid
Často se o tom píše, všichni jsme to už někdy slyšeli a mnozí už si to zkusili i na vlastní kůži. Vztahy v práci jsou nedílnou součástí našeho života. V práci trávíme přibližně třetinu života, a pokud není člověk těch osm hodin, pět dní v týdnu zavřený sám v nějaké místnosti, potkává se s kolegy, případně s nimi sdílí působiště, a je tedy důležité, aby to klapalo.

Dusno je na houby
Nikdy jsem nebyla nastavená, že si do práce chodím hledat kamarády. Svých mám dost. Ale vždycky jsem chtěla mít v práci takové prostředí, abych se tam cítila fajn a dobře se mi pracovalo. Pokud jste to někdy zažili, tak víte, že v dusné atmosféře, kde ve vzduchu "něco" visí, se nepracuje právě nejlíp.

Zkušenosti nebyly valné
Kdo sleduje tenhle blog nějak pravidelně, tak ví, že jsem chviličku pracovala i v neziskovém sektoru. (Pokud jde o přímou práci, tak tu považuji stále za nesmírně důležitou a potřebnou.) Ale z kolektivu jsem byla - popravdě - trochu zklamaná. Při nástupu (a pak několikrát znovu a znovu) mi bylo hned několikrát zopakováno, že v téhle práci jsou kolegové spíše kamarádi. To rozhodně ano, ale zpětně mám dojem, že o nové členy ta parta příliš nestála. Padlo hodně slov o tom, jak je každý jiný a jak je to super a vlastně přínos pro tento typ práce. Já jsem vždycky byla až příliš jiná, nebo jsme si zkrátka lidsky nesedli, což se může stát, ale ač jsem se snažila sebevíc, nějak jsem nezapadla a necítila jsem se tam dobře. A jediná kolegyně, ze které se nakonec skutečně stala moje kamarádka, odešla za lepším.

Změna je život
I já odešla a do týdne nastupovala do firmy, v níž už budu skoro rok. Jedná se o velikou, nadnárodní korporaci. Sice open space (hrozně populární, čekám, kdy začnu štěkat nebo mňoukat), ale prakticky celé dny trávím na emailu, skypu, telefonu a mými nejbližšími spolupracovníky jsou paradoxně mé kolegyně v Maďarsku, Rumunsku a Švédsku.

Na přijímacím pohovoru mi tohle bylo nastíněno a při nástupu jsem byla upozorněná, že země, kterou budu mít na starosti (původně to mělo být jen Maďarsko), je hodně specifická a pořád mi někdo opakoval "Hlavně si nic neber osobně!"

Po své zkušenosti z nezisku, kde člověk nějaké přátelské prostředí očekává, jsem tady čekalastudenýpřístup, strohou komunikaci a vztahy na čistě zdvořilostní úrovni. Jak jsem se jen mýlila!

Mám vážně štěstí
Moji kolegové v Čechách jsou ti nejbáječnější kolegové, jaké bych si mohla přát! Tady opravdu platí fráze: "Jsme na jedné lodi". O kolegyni, která mě zaučovala, tvrdím, že je moje guru. Jsem si naprosto jistá, že ta drobounká, sympatická blondýnka ví snad úplně všechno a když to neví, tak ví, na koho se obrátit. Lepší "učitelku" jsem si tu nemohla přát a vždycky jí za vše, co mi předala, budu vděčná. Mám totiž podezření, že i díky ní mě práce začala bavit.
O všech ale musím říct, že jsou to lidé, kterých si člověk váží nejen pro jejich schopnosti a to, že vždy ochotně pomohou, ale i proto, že vědí, že taky nějak začínali, a tak se vůči nováčkům chovají opravdu moc hezky. (A to je super pocit, když si máte proč vážit svých kolegů, fakt!)

Jak "ti druzí" (takový antropologický vtípek)?
A jak je to s těmi Maďary, Rumuny a Švédy? Maďarsko je moje srdeční záležitost! Velmi brzy jsme si s děvčaty našly způsob spolupráce, který nám vyhovuje, a kromě toho jsme si lidsky sedly. Jsou to zlatíčka, na která nedám dopustit! Pracuje se mi s nimi báječně a asi je podstatné i to, že si vzájemně vážíme své práce. Na konci týdne si vždy vzájemně poděkujeme za spolupráci a s tím pocitem se líp odchází na víkend domů.


Přátelství na stovky kilometrů
Spřátelily jsme se natolik, že spolu trávíme čas i po pracovní době na sociálních sítích a bavíme se i o velmi osobních věcech. Totéž platí i pro Rumunsko. S Adelínkou z Rumunska jsme se potkaly na vánočním večírku v Maďarsku. Brečely jsme, když jsme se konečně mohly obejmout, bulely jsme, když jsme se loučily (s Maďarkami bych bulela taky, ale ta jedna "moje" mi to zatrhla, protože ty mě rozplakaly už několikrát - holky prostě mají speciální dar, vědí jak mě dojmout). A hned další den jsme se domluvily, že v létě přijedu za ní a splním si svůj dětský sen - navštívíme Drákulův hrad. Přátelské vztahy mám i se svou poslední zemí - Švédskem. Ale ten Jih mám zkrátka pod kůží.

Z kolegů skutečně mohou být přátelé
Je zvláštní a krásné, jak silný vztah můžete mít s lidmi, s nimiž jste v kontaktu jen přes email nebo telefon. Jak pro vás můžou být důležití a mohou s vámi prožívat i běžné denní starosti a radosti. A jak se z kolegů, které milionkrát za den bombardujete emaily, co pro koho potřebujete, můžou stát lidé nepostradatelní, s nimiž nadšeně trávíte i volný čas a po víkendu už vám setsakrametsky chybí a vlastně se těšíte do práce, protože se zase uvidíte.

Vztahy v práci jsou opravdudůležité. A když jsou takhle dobré, pak se i práce stane radostí (aspoň někdy, prostě čas od času). A je úplně jedno, jestli jsou to lidé, kteří sedí jen pár metrů od vás, nebo třeba o 1300km dál.
Hell
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 anime-universe-stories anime-universe-stories | Web | 10. ledna 2018 v 17:47 | Reagovat

zajímavě řečeno

2 Hell Hell | 10. ledna 2018 v 19:03 | Reagovat

[1]: Díky ;-)

3 svet-helgy svet-helgy | Web | 16. ledna 2018 v 16:20 | Reagovat

Máš naprostou pravdu

4 Zdíša Zdíša | E-mail | Web | 16. ledna 2018 v 16:58 | Reagovat

Zažil jsem už také nějaké ty spolupracovníky, sice většinou ženy, ale také s některými ubíhaly směny mnohem lépe a rychleji než s jinými.. :)
Moje matka se jednou rozhodla vyprávět o svých minulých povoláních a mimo jiné prozradila, že z jedné práce, ač ji velmi vyhovovala odešla, protože dostali nového účetního a ten žil prostě jen pro čísla (připomnělo mi to jednu planetku/asteroid z Malého prince) a těch osm a půl hodiny v kanceláři se tam pak už nedalo vydržet se zdravým rozumem :)

Zdíša

5 J.R. J.R. | Web | 16. ledna 2018 v 21:57 | Reagovat

Dobrý článek ;-) .

7 Hell Hell | 19. ledna 2018 v 19:34 | Reagovat

[3]: Díky za komentář :)

[4]: Díky za komentář a dobrý příklad :)

[5]: Děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se