KN - Se psem mě baví svět

17. ledna 2018 v 6:00 | Hell |  Recenze
Některé příspěvky na sociálních sítích nejsou zbytečné
Protože mi občas chybí ten pocit, když přijde krabice s novinkami, připomínám si ho sledováním albatrosmedia na instagramu. Díky jejich příspěvkům mě zaujal titul Se psem mě baví svět.

Mimo moje žánry
Obecně nejsem zrovna fanynkou knih o zvířatech (mám na mysli rádoby vtipná nebo dojemná vyprávění), zejména po posledním zklamání, které se dostavilo po dočtení Psího poslání (hezký, ale nebýt filmu, obnovené vydání s filmovou/novou obálkou by se tutově nekonalo). Ale tady mě zaujala poznámka "část peněz z prodejní ceny jde na opuštěné pejsky".

Kouzelná formule
Nicméně na titul jsem úspěšně zapomněla. Dokud jsem se nezatoulala do knihkupectví, kde mě ta škaredá obálka hned zaujala. Normálně bych znechuceně odvrátila zrak k jinému titulu, ale tady se mi vybavila albatrosmedia. Knihu jsem prolistovala, usoudila, že obálka je sice ohavná, ale ilustrace uvnitř jsou ve většině případů nádherné a magická věta vzadu na obálce "Koupí knížky přispějete na záchranu pejsků, kteří neměli tolik štěstí jako její hrdinové," rozhodla, že bez ní domů neodejdu.

Hned jsem se do knihy pustila a čekala, že se budu smát. Ale ouha…skoro celou knihu jsem probrečela. I komické situace mě dojaly k slzám (no jo, stárnu a měknu).

Kniha nebo projekt?
Titul není zcela možné hodnotit jako běžnou publikaci. Je to přeci jen projekt, do něhož se zapojili veřejně známí pejskaři. Tím nemám na mysli tu paní se smečkou směšně oblečených jorkšíráků z centra Hradce, ale herce, herečky, zpěváky (a pár lidí, o nichž vůbec netuším, kdo jsou) atd. Zkrátka ti, od nichž asi nikdo neočekává, že budou literárně na úrovni světově uznávaných autorů.

Navíc jde o směs vyprávění, dopisů, vzkazů či básní, které mají jedno společné téma - milovaného psa.

Maličko zaujatosti
Jsem zaujatá, protože můj Herbie je z útulku, a tak všechny podobné projekty ráda podpořím a pokud jen trochu můžu, tak o nich informaci šířím s chutí dál.

Ale chyby to má
Avšak přesto mám jednu dvě výtky. Jak už jsem zmínila - obálka je vážně příšerná. Přeplácaná, kýčovitá a koláže psích hlav s lidským tělem (ještě k tomu v kvádru s motýlkem) mi připadají ohyzdné a děsivé. Nenechte se ale odradit. Ilustrátorka Weronika Gray, která má tu hrůzu na svědomí, vás pak překrásnými ilustracemi pejsků uvnitř knihy přesvědčí, že to umí asi milionkrát lépe. Ty jsou tak nádherné, jemné a především vkusné, že se až nechce věřit, že tatáž osoba zprasila to, co má mezi desítkami dalších titulů upoutat vaši pozornost, abyste si koupili právě tento.

A má druhá výtka se taktéž týká ilustrací. Který blázen usoudil, že naivní čmáranice kdysi nadějné herečky by mohly korespondovat s ilustracemi Weroniky Gray a texty? Jsme znovu u té přeplácanosti.

Pobavit a pomoct
Ale asi je to nakonec v pořádku. Když mě Weronika Gray vynesla díky nadšení z jejích ilustrací doplňující dojemné příběhy až kamsi k sedmému nebi, naivní rádoby umění Kateřiny Hrachovcové mě vrátilo šupem zpátky na zem.


Přistání bylo tvrdé a šokující (u druhé ilustrace jsem totiž pochopila, že se nejedná o nedopatření, nýbrž záměr), ale aspoň jsem si mohla uchovat alespoň trochu zdravého rozumu a nevychvaluji titul až do nebes, nýbrž zcela střízlivě říkám - kupte si ho, protože ty prachy jdou na dobrou věc, potěší vás ilustrace, překvapí někteří umělci z jiných oborů, a zkrátka budete mít dobrý pocit, ale nečekejte, že za tři stovky to bude literární vrchol roku 2017 - je to přeci jen projekt, který má pobavit a pomoct.

Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Our Life Our Life | Web | 19. ledna 2018 v 15:41 | Reagovat

nádherné i blog

2 Hell Hell | 19. ledna 2018 v 19:35 | Reagovat

[1]: Moc díky za komentář :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se