KN - Bábovky, R. Třeštíková

3. ledna 2018 v 5:30 | Hell |  Recenze
Hit roku 2016
Když vyšly Bábovky, pracovala jsem ještě v knihkupectví, a naprosto nechápala to šílenství. Do knihy jsem nakoukla, když přišla, a působila na mě jako běžný, nijak výjimečný titul z pera další české spisovatelky se slavným jménem.

Když jsem názor, že nejde o nijak zvlášť dobrou knihu, sdílela, všechny nárazové čtenářky se vyhraňovaly, že to je nejlepší česká kniha roku apod. No, dobře - proti gustu…

A tak jsem se rozhodla, že si knihu přečtu v klidu a celou, abych zjistila, co úžasného mi při zběžném čtení uniklo.

Nadšení?
Můj názor se nijak zvlášť nezměnil. Kniha není ničím zajímavá. Naprosto běžný titul, který po přečtení člověk snadno zapomene.

Třeštíková má velmi dobrý styl psaní, je opravdu čtivá, ale to je asi tak všechno. Že by mi zápletky přišly výrazně originální, to skutečně ne. Vypointovaná je kniha dobře, ale tím, že se nejedná o nic, co by tu už nebylo, tak si z toho na zadek určitě nesedám.

Zbytečně moc
Spojení postav
bylo zpočátku hodně sympatické, chvílemi se mi zdálo i komické, ale s přibývajícími kapitolami začínalo právě tohle být spíš kamenem úrazu, protože jsem musela lovit v paměti, kdo s kým, co a jak. U předposlední kapitoly jsem už zvažovala, že si snad nakreslím graf vztahů, což by rozhodně neměl mít čtenář zapotřebí. Na takovýto formát (proboha, není to Sága rodu Forsytů) bylo těch postav opravdu trochu moc. Všichni víme, že "12" je magické číslo, ale myslím si, že 7 či 9 by bohatě stačilo. Nehledě k tomu, že některé příběhy mi přišly jaksi zbytečné, nedokončené, plytké.

Přehnané
Nejsem žádná naivka, ale aby všechny ženské charaktery byly takhle pokroucené? A všichni muži, aby byli takoví zmetci nebo dacani? Vím, že v kratším útvaru je třeba osobnostní rysy trošku přehánět, umocnit, protože není prostor na vývoj, ale tady mi to chvílemi opravdu přišlo až zbytečné. Jako by autorka předpokládala, že její knihu budou opravdu číst jen výjimeční čtenáři, kteří potřebují mít vše zcela jasné a naservírované. V tom případě ale tedy moc nechápu tu komplikovanou spletitost.

Nezajímavé
Pokud bych měla zmínit vizuální stránku, tak zvolený font i formát mi přišel prima a podporoval snadné čtení. Obálka je dost nezajímavá. V porovnání s autorčiným předchozím počinem "To prší moře" (1. vydání), který obalem upoutá a mě (nevím proč) stále fascinuje, jsou Bábovky příšerná nuda.


Suma sumárum
Mám-li titul zhodnotit jako celek, řekla bych, že jde o slabší průměr, který v danou chvíli pobaví, hodí se na deštivý víkend, ale je snadno zapomenutelný a bohužel i celkem zbytečný (což je přívlastek, který jsem použila asi nejčastěji při hodnocení této knihy). Zase jednou knihu prodává jméno a marketing, nikoliv její kvality.

Hell
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nezenska-svine nezenska-svine | Web | 16. ledna 2018 v 20:02 | Reagovat

Můj ty bože, to samé cítím i já !!!
Ale víš co? Přesto jsem si je teď zase půjčila a zkusím se týrat a dát to celé.
Obávám se, že mě to tak nasere, že to prostě nedám... já tyhle knížky prostě nesnáším a nevím, jestli jsme teda magor já anebo ony-ty, který si z toho ustříkávají a jsou nadšené. Nejlepší recenzí bylo NO KTERÁ Z NÁS NENÍ TAKOVÁ ?! ...tak to mě dostalo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se