Čtenářská výzva 2018

22. ledna 2018 v 5:30 | Hell |  Potěšení
Už je venku!
Pokud jste čtenáři, pak už jste jistě zaznamenali Čtenářskou výzvu 2018. Nebo možná už loňskou či předloňskou. Zúčastňujete se pro sebe Čtenářské výzvy? Nebo v tom nevidíte žádný význam?

Milovníci X odpůrci
Čtenářská výzva je mezi čtenáři poměrně kontroverzním tématem. Jedni si ji zamilovali a každoročně se těší, až bude zveřejněna a budou si moci připravit knihy na aktuální rok. Jiní jí naopak pohrdají a odsuzují ji, neboť jsou přesvědčeni o tom, že čtenáři si nevychutnají knihy, protože chtějí, kvůli požitku z krásných příběhů či jazyka, ale proto, že se pachtí za nějakým nesmyslným cílem.

Mě to baví
Jednoznačně se řadím k první zmíněné skupině. Nepachtím se k žádnému cíli a rozhodně nečtu knihy jen proto, abych si udělala fajfku u dalšího bodu. Letos to bude moje třetí výzva a popravdě musím přiznat, že jsem ani jednu z předchozích dvou nesplnila na 100% a ani v nejmenším mě to netrápí. Je to sice výzva a říkám si, že to třeba jednou klapne, ale není to můj hlavní cíl. Proč se tedy účastním?

Zábava a inspirace
Mými hlavními, a vlastně jedinými, důvody jsou zábava a rozšiřování literárních obzorů. Do čtenářské výzvy jsou zahrnuta nejrůznější kritéria, někdy i poměrně legrační, a tak je zábavné vymýšlet, hledat titul, který by bodu odpovídal, nebo naopak vzít do ruky náhodnou knihu či tu, kterou už dlouho plánujete, a během četby zjistit, že vlastně odpovídá některému z nesplněných bodů aktuální výzvy. Taky se ale může stát, že narazíte i na žánr, který běžně vůbec nečtete, a objevíte jeho kouzlo (nebo se ujistíte v tom, že je pro vás úplně blbý) a třeba se stanete otevřenějšími čtenáři.

Máte jiné, další důvody, proč se zúčastnit (nebo nezúčastnit) Čtenářské výzvy 2018? Jaký máte na tento typ výzev názor? Je pro vás důležité dosáhnout cíle, nebo to berete spíše jako podnět ke čtení toho, co byste si asi za jiných okolností jen tak nepřečetli?

Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baryn Baryn | Web | 23. ledna 2018 v 21:04 | Reagovat

Nenapadlo by mě čtenářskou výzvu odsuzovat, líbí se mi, že is lidi najodu motivaci ke čtení - a když je to výzva, tak prosím, klidně výzva. Já sama ale potřebuju klid a čas, potřebuju se s knihou sblížit a to trvá. Na výzvy nejsem ideální typ. :D

Líbí se mi argument s rozšiřováním obzorů. Mám v plánu si jednou udělat svou vlastní menší výzvu, ale to až časem, kdy udu hodně rozečtená a bknihy začnu zase hltat: a to sice že si v knihovně z každého žánru, z každého oddělení půjčím nejslibněji vyhlížející titul. Jsem zvědavá, kam mě to dovede. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se