KN - Útok na pekárnu, Haruki Murakami

28. července 2017 v 14:14 | Hell |  Recenze
Těšila jsem se na další skvělou povídku
Kdo čtete mé recenze nějak pravidelně (nebo alespoň tak "pravidelně", jak vychází), určitě víte, že ani vzdáleně nejsem fanynkou současného japonského literárního fenoménu jménem Haruki Murakami. Jediné, co se mi od něho líbí, jsou odeoňácké povídky. Spánek mi totiž po přečtení doslova změnil život a Podivná knihovna mě uchvátila. Logicky jsem se tedy těšila na další z této řady, Útok na pekárnu. Bože, to byla chyba!


Murakami je jen módní záležitost
Tohoto autora () zásadně nečtu, protože mě opravdu neskutečně nebaví jeho pseudofilosofické, rádoby hluboké myšlenkové pochody, jeho ohraná melancholie mi leze krkem, jeho trochu záhadní, vnitřně rozháraní či vlastním životem unavení hrdinové mi jsou krajně nesympatičtí a v neposlední řadě mi vadí, že ty příběhy jsou doslova o ničem.

Každé zboží má svého kupce, takže věřím, že se najdou jeho skuteční fanoušci, ale pokud jde o ten neskutečný boom a hromadné čtení Murakamiho, považuji to jen za módní záležitost.

Ale ty povídky…
Byla jsem nadšená, že v těch kratších útvarech tolik nevyniká všechno to, čím mě autor irituje. Navíc ty příběhy měly alespoň nějakou myšlenku, která mě dostala. Žena, která nespí a tak začne dělat spoustu věcí. Mysteriózní podivná knihovna, ze které neodejdete jen tak s vypůjčenou knihou. To mělo nápad! Takže jsem byla vážně namlsaná a těšila se.

Přišel Útok na pekárnu
Konečně jsem se k pekárně dostala a namísto očekávaného nadšení přišlo jen zklamání, znechucení a další vlna nevole. Je to přesně ta typická murakamiovská pseudomagickyrealistická příšernost! Pitomé postavy, příběh o ničem, žádný pořádný nápad. Vlastně je to i technicky tak divně napsané, že to působí, jak když první a druhá část spolu nemá skoro nic společného. Má, ale působí to tak křečovitě, vynuceně - zkrátka to nefunguje.

Nezklamala pouze Kat Menschik
Jediné, co je na knize hodno chvály, jsou opět naprosto úžasné ilustrace německé umělkyně Kat Menschik. Do těch se člověk zkrátka musí zamilovat! Ale bohužel…nejde o grafický román (i když tentokrát celá ta kniha stojí právě na ilustracích), tudíž nehodnotím na základě toho jediného, co knize prospělo, a nemá to prakticky nic společného s nejpřeceňovanějším současným literátem, takže prakticky odpad.

Chválím Odeon
Nakladatelství Odeon se s touto řadou vytáhlo. Stejně jako u předchozích dvou: kvalitní papír, moc pěkný formát, font písma, který nevadí mým očím (jako tomu je např. u "světové knihovny") - to všechno je paráda. Ale bohužel, obsahově tentokrát bída.

Možná tak půjčit, prohlédnout Katiny ilustrace, které text dalece přesahují, a odložit. Čtení je naprostá ztráta času.

Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se