Vyprankoval Kazma televizi nebo nás?

27. května 2017 v 8:55 | Hell |  Co se děje?
Česko to vidělo.
Asi nikoho, kdo disponuje účtem na sociální síti, kdo je pravidelným divákem internetového vysílání, kuchařské "reality" show nejmenované komerční televize nebo si aspoň občas pouští televizi, nemohla minout aféra a tzv. velké odhalení největšího pranku na tvůrce pořadu o amatérských kuchařích.
Sledovanost jsou koláče a koláče dělají doláče
Zpočátku jsem byla pravidelným divákem pořadu Prostřeno! a přišlo mi to jako super nápad. Než samozřejmě produkce tohoto pořadu zjistila, že zas až tolik lidí není urvaných ze sledování amatérů (a třeba sbírání bezva tipů, co se dá všechno vykouzlit v kuchyni, aniž by musel být člověk hned Zdeněk Pohlreich, ale zároveň se nepřiblížil ani k Babicovým dobrotám). Poměrně krátce po puštění pořadu do éteru se z tohoto sympatického projektu o vaření začala stávat "reality"show představující plejádu pokřivených charakterů (samozřejmě nelze generalizovat - ne každý, kdo to šel zkusit, byl magor, naopak musím říct, že smekám klobouk před těmi sympaťáky, kteří si tam museli užít svoje). A tak se pořadu zvyšovala sledovanost, kde ale jen kuchařské umění bylo spíše druhotným produktem. Ať už jste se bavili v hospodě u piva nebo v práci o pauze, jen málokdy asi zaznívaly věty typu: "Ale ta holka vařila fakt docela zajímavý věci, mohlo by to být dobrý, asi kouknu na net, cože do toho všechno přijde…"

Nevím, jak u vás, ale já se obvykle setkala spíše s něčím jako: "Vidělas včera Prostřeno!, jak tam byl ten magor? No, co ten tam mektal, to Ti to stojí za to, to se podívej!" A z toho důvodu jsem pomalu opouštěla od sledování tohoto pořadu a už nějakou dobu vůbec nevím (a nemám pocit, že bych o něco přišla…), co se s tímto projektem (ne)děje. Nicméně, jak jsem psala v úvodu, minulý týden nebylo možné uniknout.

Výživná partička
O exotovi, který "má snad všechno, co tě napadne", jsem samozřejmě slyšela už v době, kdy byl součástí vařící partičky, ale ani informace o tom, že spí v rakvi a v ložnici má urny s nebožkami přítelkyněmi, mě nepřesvědčila, abych si aspoň jeden díl pustila (sice jsem si říkala, že na to asi kouknu, ale nakonec jsem měla asi lepší program, protože jsem se k tomu nedostala).

Přišlo odhalení
Když ale i moje nejlepší kamarádka, která nepotřebuje k životu televizi, mi říkala, že si mám pustit Kazmovo odhalení, že stojí za to, nedalo mi to a cca půlhodinové video jsem si pustila.

V první fázi přišlo nadšení
Vypadá to naprosto skvěle! Coby člověk, který nemůže pořadu odpustit, co se z něj stalo, protože zpočátku jsem z něj byla fakt nadšená, jsem pochopitelně byla nadšená, jak si celý tvůrčí tým Kazma se svým týmem rozmázli jak paštiku na chleba (samozřejmě domácí!). A v závěru jsem byla dojatá, že to vlastně celé bylo pro skvělou věc a měla jsem dost nakročeno k tomu, abych se stala fanynkou Kazmy, kterého jsem nikdy nevyhledávala a jeho humor a práce mě nijak zvlášť neoslovili.

Ale…vždycky je nějaké "ale"
Jenže pak jsem začala o celé té věci nějak víc uvažovat a je tam pár věcí, které mi vážně nějak nesedí. Věřím tomu, že takový kuchař jako je pan Vaněk, musí dost trpět, když vidí pořady jako právě Prostřeno! Ale nějak si nejsem jistá, do jaké míry je to takový střelec, aby šel do takového projektu, s jakým přišel právě Kazma. Ale dobře, třeba je - dejme tomu.

Na náhody moc nevěřím
Nicméně hodně zvláštní náhoda je, aby v rámci jedné soutěžní skupiny byli produkcí televize vybraní hned dva Kazmou nastrčení lidé. Sice jsem nikdy nebyla žádný velký analytik, matematik, nebo vůbec člověk se schopností odhadovat pravděpodobnost, ale tohle trochu bije do očí i mě.

Vážně by to neprověřili?
Kazma a jeho tým měli namále, když produkce zjistila, že hlavní hrdina týdne je příležitostný herec. No, nevím, do jaké míry produkční dělá svou práci svědomitě a s chutí, ale já bych se asi nejen zeptala "podezřelého" na jeho zkušenosti, ale dohledala bych si i materiál, na kterém by asi bylo poznat, že něco nehraje (nebo v tomto případě spíše hraje).

Vážně? To snad ne…
A konečně se dostávám i k jedné z nejdůležitějších součástí, díky které mělo být demonstrováno, že v tomto pořadu je vaření opravdu jen záminkou, a to byla kladka, kterou Kazma se svým týmem dostávali delikatesy od prvotřídního kuchaře do tajné skrýše, odkud je přes speciálně upravenou troubu podsouvali našemu hrdinovi.

Podle Kazmova videa nepodceňovali vůbec nic, všechno bylo do detailu vymyšlené, perfektně připravené. To bylo. Až na tuto kladku. Která byla sice fajn nápad, ale vzhledem k jejímu umístění (ne, nikdo z televizního štábu za celých 14 hodin nevyšel před dům a určitě by si něčeho takového nevšiml) a fórovosti působila v porovnání se zbytkem dost nedomyšleně.

Koho ten kluk teda vlastně napálil?
A tak to na mě nakonec celé dělá dojem, že to Kazmův prank spíše na všechny, kdo jsme si video pustili, než na TV Prima. Totiž…že do toho Prima šla kvůli sledovanosti, Kazma - protože to má na háku a jediné, co z toho pro něj kouká, je větší popularita (to je vždycky příjemné a co si budeme vykládat - v tomto případě asi tisíckrát lepší, než posílat svoje vlastní fotky bulváru a škemrat u bulváru, aby o něm psali, což si myslím, že je hodně pod jeho úroveň, ač nejsem jeho příznivcem) a zbytek taktéž kvůli nějakému zviditelnění či vážně z pocitu, že to má i ten hlubší smysl.

Zase proč ne?
Sice představuji své pochyby a nějaký, dejme tomu, úsudek vytvořený na základě toho, co jsem viděla, ale na druhou stranu to nemyslím jako negativní kritiku. Ano, každý si trochu přihřál polívčičku. Na Kazmovo video se podívali i lidé, kteří o jeho existenci možná ani nevěděli, návštěvnost internetových stránek televize se taky během pár hodin rapidně navýšila, Karel se stal na chvilku jedním z nejhledanějších herců na csfd (a třeba ho brzy uvidíme v nějakém novém Hřebejkově filmu), ale především - a to chci hlavně vyzdvihnout (a o co vlastně podle velkého odhalení Kazmovi šlo) - bylo zvýšení povědomí o nemoci, kterou hrdina týdne předstíral.

Účel světí prostředky
O nemocech, znevýhodněních, postiženích, která neomezují člověka natolik, aby nebyl schopen chodit do práce nebo nějak fungovat, se totiž obecně příliš mnoho neví. A není to v pořádku. Možná, kdybychom se o sebe navzájem trochu víc zajímali a nebyli tak zakonzervování v lajně individualismu a jájství, brali na sebe vzájemně ohledy, byli k sobě slušní nebo dokonce milí, třeba by se tu žilo i líp. Ale … taková naivka nejsem, proto si myslím, že je vlastně moc dobře, že se něco takového natočilo, udělalo, že se aspoň na chvíli zvedne tourettova vlna. Ono to zase opadne a drtivá většina lidí si na to za pár týdnů ani nevzdechne, ale i kdyby si tuhle aférku zapamatoval jeden jediný člověk a změnil své postoje vůči někomu, kdo je divný nebo prostě jen jiný, tak je to podle mě v dnešní době úspěch.

Hell
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 3. července 2017 v 13:25 | Reagovat

Vždy mě lákalo do takové show se přihlásit, protože by mě zajímalo co by lidé uvěřili a jestli by snědli i to moje kuchtění.
Nicméně, když se vysílal tento díl, odmítala jsem se na něj dívat, ale to odhalení jsem náhodou na internetu taky našla a docela jsem byla kladně překvapená.
Jako je mi líto takových lidí co takové onemocnení mají, ale jako v televizi, kde sledují lidi kuchtění by to jako nemuseli dávat. Bylo mi z toho zle.

2 Kitty Kitty | Web | 2. května 2018 v 19:56 | Reagovat

Přiznávám, že Prostřeno sleduji stále a často mě znechutí taktizování. I díly s tím Kazmou (vůbec ho neznám, musím se podívat na Gúgl, i ty o něm dost píšeš) jsem viděla a popravdě jsem cítila něco jako lítost, to udělali dobře. Kuchařské eskamotérství jsem snad ani nepostřehla, další videa o tom jsem taky neviděla. Díky za informace...

3 Hell Hell | 3. května 2018 v 17:30 | Reagovat

[2]: Proč ne? :) Každého baví něco jiného.
Pokud jde o Kazmu, na svém blogu jsem o něm psala dvakrát. Jednou v tomto článku, podruhé s Marešem. Byť mě jeho práce nijak zvlášť nezajímá, a ani zdaleka ho nesleduji pravidelně, tak tyto dvě kauzy se na mě valily ze všech stran, rozebírali je i přátelé, a tak jsem měla potřebu se k tomu dění vyjádřit. Avšak to, že Kazma není někdo, kdo by zajímal mě, ještě zdaleka neznamená, že nemůže zaujmout jiné :)
Jsem ráda, pokud Ti můj blog mohl něco nabídnout :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se