Akty jsou lepší, než retušované reklamy

16. dubna 2017 v 10:39 | Hell |  Co se děje?
To jednou zase někdo přestřelil
Před několika dny na mě ze všech koutů republiky na sociální síti vykukovaly rozhořčené statusy s odkazy na články týkající se jakési výstavy. Po přečtení jsem své facebookfriends naprosto chápala.
(Pro šťoury: fotka není filtrovaná a nemám make-up - jen řasenku a trochu pudru)

Na idnes vyšel článek o zrušené výstavě aktů Lucie Anny Přerovské a zdůvodněním bylo, že výstava se nachází na místě, kudy chodí děti na různé kroužky či co. No, dobře. A v čem je problém? Vkusně zobrazená nahota je problém? Lidské tělo je problém? Tomu říkám pokrytectví v plné parádě.

Umělecké akty jsou zakázané?
U článku byla samozřejmě i fotogalerie, která zachycovala snímky výše uvedené autorky. Já osobně mám akty velmi ráda, jsou-li vkusně vyvedené, protože si myslím, že každé lidské tělo je krásné a pokud je fotograf shovívavý a dokáže ho zachytit tak, aby podtrhl jeho estetično, pak je to naprosto v pořádku.

Přiznávám zcela upřímně, že tyto fotografie mě nijak zvlášť nezaujaly - do obýváku bych si je nepověsila (líbí se mi trochu jiný, uhlazenější, prvoplánovitější styl) -, ale neřekla bych, že jsou špatné a zachycují něco, před čím by bylo třeba společnost chránit. Rozhodně mi připadá jako menší zlo učit děti, jak reálně vypadá nahé lidské tělo, než jim dávat za vzor na příklad rachitické modelky, na jejichž tělech nejvíce váží make-up.

Raději akty, než lži!
Ano, pořád mi připadá veřejná výstava vcelku slušných aktů vkusnější a zdravější, než plakáty, billboardy, titulní strany magazínů vystavených ve výlohách, z nichž se na ty děti přenáší představa, že být dokonalý je nutnost. Protože ještě moc netuší, co je to retuš, co s obličejem udělá půl tuby make-upu a fotoshop ubírá i spousty kilogramů. A koneckonců - to spousta lidí ví, a stejně ty mindráky má, protože nevypadá jako vyretušovaná fotka z magazínu.

Jsem přesvědčená, že je daleko rozumnější, dětem, které si teprve osvojují nějaké představy o světě a hlavně sami o sobě, ukázat skutečné lidské tělo a to, jak ho někdo - v tomto případě fotografka - může vidět a zachytit, než jim cpát lži. Kvůli kterým budou psychiatrické léčebny přecpané třináctiletými dětmi s mentálními poruchami příjmu potravy, nebo sebepoškozující se děti - protože nejsou dostatečně krásní v porovnání s těmi lidmi na titulkách a v reklamách. A nakonec - ono úplně stačí, když to zasáhne dítě tak, že bude samo o sobě pochybovat právě kvůli tomu, že nevypadá tak, jak ty lidi v reklamách, kteří jsou zjevně úspěšní.

Problém je jinde, a daleko vážnější!
Copak chcete být rodič dítěte, které bude napíchnuté na kapačku nebo na antidepresivech? Nebo chcete, aby se vaše dítě předem podceňovalo, aniž by vůbec ještě dostalo prostor něco ukázat? Chcete jít na pohřeb svého nezletilého dítěte, protože se jednou, až bude zas mít pocit úzkosti kvůli pupínku na nose a kolísající váze, řízne omylem hloub a vykrvácí?


Zkuste to vidět z téhle perspektivy
Chce se mi zařvat: "Proboha, lidi, uvažujte někdy trochu!" Na nahotě není nic špatného. Lidské tělo je krásné a zcela přirozené. Hrozně se bojuje za to, že maminky by neměly mít pocit, že musí odejít z restaurace, když potřebují nakojit, protože je to přeci přirozené. A lidské tělo není? Nebo je, ale až od…no, od kdy teda?
Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se