KN+FILM - R. Riggs: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

10. března 2017 v 6:06 | Hell |  Recenze
Je lepší kniha, nebo film?
Předpokládám, že mnozí z vás mají zcela jasno v tom, zda je lepší film či kniha. Tipuji, že tak v 90% by odpověď zněla asi takto: "Tak to je jasný, že je knížka vždycky lepší. Už jenom proto, že do filmu se ti nevejde všechno."

Tři možnosti
Nemůžu říct, že nesouhlasím, ale nemůžu ani plně souhlasit. Ono totiž i to filmové zpracování může mnohdy předčít literární předlohu. Jen tak namátkou bych jmenovala třeba Spalovače mrtvol nebo Sofiinu volbu (samozřejmě, je to individuální a každý má právo na svůj názor - nikomu ten svůj nevnucuji jako dogma). Pak jsou tu filmy, které jsou s knihou v podstatě srovnatelné, protože to zkrátka sedlo, byť se do filmu již řada detailů skutečně nevešla. Pro mě jsou to zfilmované knihy Stephena Kinga - Dolores Claiborneová nebo Carrie -, série Harry Potter (mimo 5. dílu) nebo Bílý oleandr od Janeth Fitch. A pak jsou ty "špatné" filmy.

Někdy to zkrátka neklapne
Ve své podstatě se nedá tak docela říct, že filmy podle literární předlohy jsou špatné. Třeba si jen čtenář děj představoval ve své fantazii zcela jinak, s režisérem se tak nesešel a hle - už zde máme problém. Jenže pak se taky může stát, že se režie natolik rozvášní, že z toho filmu vážně vyleze paskvil, pokud dobře znáte literární předlohu.

Tentokrát to odnesl jeden pták…
A to se - bohužel - stalo v případě Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Tim Burton je de facto můj nejoblíbenější režisér. Jeho dílo zbožňuji! Ale tentokrát mě zklamal. V jeden film zprasil tři velmi dobře propracované a na sebe navazující romány, který se jistě publiku, jež nezná onu literární předlohu, může bezesporu líbit, nicméně tu druhou skupinu diváků si proti sobě zřejmě dosti popudil. Alespoň pokud mluvím za sebe.

Atraktivní knižní trilogie
Vizuální zpracování knihy Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti bylo ve chvíli svého vydání naprosto originální. Ta kniha vyčnívala. Dokonce i ve svém žánru. Byla výborně čtivá, doplněná o řadu tajemných fotografií, které člověku nedaly, aby se na ně nedíval stále dokola a nevracel se k nim xkrát během četby. Zpočátku nebylo úplně snadné se začíst, ale stačilo pár stránek a kniha mě naprosto pohltila. Nedokázala jsem ji odložit. A když jsem ji dočetla, měla jsem chuť začíst se znovu. Zanechala opravdu velmi silný dojem. Věřím, že na tom vysoký podíl mělo právě její vizuální zpracování. A tak jsem se nemohla dočkat druhého dílu.

Naši hrdinové si to namířili do města a ne ledajakého!
Podivné město
mělo výhodu zejména v tom, že hlavní postavy už čtenáři znali. A tak jsem se vracela k příběhu svých starých známých, s nimiž jsem prožívala každou napínavou chvilku. Ani zde nechyběla řada fotografií. Podivná zvířata byla úchvatná! Nicméně byl druhý díl o chlup slabší, než první. Byl sice svižně napsaný a opět se velmi dobře četl. Tentokrát ani nebyl problém se začtením se - díky tomu, že už čtenář věděl, co má čekat. Přesto něco scházelo…nebo snad přebývalo? Těžko říct. Ale rozhodně nezkazil dojem a třetího dílu se většina čtenářů, možná dokonce fanoušků, nemohla dočkat.

Co skrývá ta tajemná knihovna?
Třetí díl nezklamal. Riggs mě Knihovnou duší přesvědčil, že měl celý příběh od prvopočátku dokonale promyšlený. Perfektním způsobem uzavřel sérii, zakomponoval prvky, nad kterými se čtenář mohl zamyslet v souvislosti se současností, a dokázal, že v rámci žánru dovedl uspokojit nejednoho čtenáře.

Třešnička na dortu: film?
Nadšeně jsem tedy čekala na den, kdy KONEČNĚ uvidím Burtonovo zpracování. A pak ten den nastal a já svého přání litovala. První knihu zpracoval moc hezky. Dokonce bych mu i odpustila nesmyslnou záměnu hlavních postav. Ale co jsem přejít nedokázala, byl můj dojem, že se jaksi kdesi v jeho představách úplně ztratila druhá kniha a z té třetí se snad jen tak lehce inspiroval pár stránkami (tím "pár" myslím asi setinu knihy). A to jsem se do čtení série paradoxně pustila díky avizované informaci, že se právě Tim Burton ujme filmového zpracování!

Jsem tolerantní! Většinou…
Nezazlívám režisérům, že si částečně upravují příběhy. Ale když z příběhu, na který se těším, dostanu sotva polovinu a zbytek je něco, co mi není ani zdaleka povědomé, stává se ze mě nespokojený, zklamaný divák a ano, zřejmě i uražený, brblající fanoušek knižní předlohy.

Má svá pozitiva, ne že ne!
Když bych se pokusila oprostit od výše uvedeného, pak musím opět jen chválit. Skvělé obsazení! Výprava, prostředí, vizuální zpracování, kamera - nemohla bych si stěžovat, kdybych neznala sérii knih.

Jak tedy nakonec hodnotit?
Co k tomu tedy mohu říct? Jak být objektivní? Alespoň částečně? Tak snad jen doporučení. Buď si přečtěte sérii, ale nepouštějte si film, nebo zhlédněte jen film. Obojí a (nedej bože) v pořadí kniha - film mi vůbec nepřipadá jako dobrý nápad. Ale názor si, samozřejmě, musí udělat každý sám. Berte proto, prosím, tuto recenzi pouze jako doporučení či názor, který můžete, ale vůbec nemusíte, brát v úvahu.


Hell
P.S.:
Milý Time,
z hloubi duše zbožňuji převážnou část Vaší tvorby, ale Vaše zpracování Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti mi zlomilo srdce a těm, kteří četli literární předlohu, tento Váš počin nemohu bez uzardění doporučit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kiwizak kiwizak | 11. března 2017 v 18:31 | Reagovat

No, knížky už mám rozečtené, chystám se na poslední. Vzhledem k tomu, co jsem o filmu slyšela (a shoduje se to ve většině bodů s tvým článkem) se na něj snad ani nechystám...

2 Hell Hell | E-mail | Web | 11. března 2017 v 18:38 | Reagovat

[1]: Díky za reakci :-) Nedivím se, já toho skutečně upřímně lituji...Jak jsem naznačila již v článku - kdybych knihy neznala, filmu bych neměla co vytknout...ale takhle? Bohužel :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se