Zákaz kouření se blíží

25. ledna 2017 v 6:00 | Hell |  Co se děje?
Omezování osobní svobody
Onehdy jsme se s kolegyní v práci bavily o tom, jak se momentálně omezuje kouření. Sama jsem sice kuřačka, ale nepovažuju se za člověka výrazně závislého na cigaretách. Určitě to považuji za jeden ze svých zlozvyků, kterého se nedokážu úplně zbavit (takže do určité míry to u mě závislost je), nicméně nemusím si zapálit každý den. Cigarety jsou pro mne jako čokoláda, tatarák nebo brokolice. Nemusím ji tlačit denně, ale kdybych si řekla, že už si ji nikdy nedám, tak to taky nedokážu.

Nahraďte cigarety nezdravým jídlem
Kolegyně nekouří, já ano, přesto naše debata nebyla soudem ani hádkou, kdy každá obhajuje "to svoje". To vůbec ne. Přesto mě naše diskuse přivedla na některé myšlenky, které mi vrtají hlavou. Kolegyňka mi nabídla premisu, že jde o politiku ministerstva zdravotnictví, jak nějakým způsobem regulovat počet kuřáků, protože počet onemocnění způsobených tímto zlozvykem se zvyšuje a léčba je náročná a nákladná.

To je jistě pravda a vůbec to nepopírám. Nicméně, když tuto premisu vyženeme ad absurdum, co přijde dál? Zakáže se plošně prodej sladkostí a zavřeme všechny fast foody a budeme pokutovat restaurace, kde se podávají smažená jídla, protože procento obézních lidí (a dětí) taktéž narůstá a léčba nemocí způsobených nezdravým stravováním, přejídám se, není o nic méně nákladná, než léčba kuřáků?

Mimo šablony
Možná i vy máte nebo jste měli ve svém okolí člověka, který nekouřil, alkoholu neholdoval a snažil se celkově žít zdravě, přesto se u něj projevila např. rakovina. A zároveň stejně tak jistě znáte člověka, který kouří, nebrání se alkoholu, zdravých jídel se štítí a je zdravý jako rybka.

Neobhajuji kuřáctví, v žádném případě ne. Nepopírám, že jde o škodlivý zlozvyk! Ale když mám dvacetikilovou nadváhu, nikdo mi nezakazuje jít do mekáče a dát si velké menu a navrch zmrzlinu. Když mám ale chuť jít si posedět s přáteli, dát si skleničku vína, nebo džus a zapálit si k tomu cigaretu, už brzy nebudu mít možnost.

Diktatura je tu, vážení
"Tvoje svoboda máchat rukama končí tam, kde začíná nos někoho jiného"
napsal ve své knize americký profesor přednášející právo Zechariah Chafee. Jinými slovy jde o to, co už jsme za poslední dobu všichni slyšeli mnohokrát: "Svoboda moje končí tam, kde začíná tvoje."
Na tohle téma jsem už několikrát zaznamenala otázku: "Tohle je ta svoboda, kvůli které jsme zvonili klíčema?" Do politiky se pouštět nebudu (tak dlouhý článek by nikdo nečetl), ale jedno říct chci. Svoboda u nás je jenom iluze. Nikdo z nás není svobodný. Jen si díky těmto zákonům, a zdánlivě bezvýznamným nařízením, lidé začínají všímat.

Extrémy jsou nanic, kompromis je cesta!
Naprosto chápu, že nekuřáci nechtějí pobývat v zakouřeném prostředí. To ale taky nemusí. V Hradci (a věřím, že i v jiných městech) je řada nekuřáckých podniků. Jsem naprosto pro, aby se nekouřilo během obědů nebo v kulturních domech, na plesech atd. Ale zakázat kouření plošně ve všech hospodách a restauracích? To už je vážně trochu moc. Nehledě k tomu, že jsem-li majitelem domu, v němž provozuju hospodu, a kuřák k tomu, připadá mi jako absolutní diktátorství, když mi někde přikazuje, že si ve svém vlastním podniku nemůžu dát ani cigaretu, kterou si ale jinak můžu normálně koupit, protože se nejedná o nelegální drogu. No, nepřipadá vám to trochu zvrácené?


Hell xoxo
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 SiSka Bellack SiSka Bellack | Web | 26. ledna 2017 v 17:53 | Reagovat

som na tom rovnako ako ty a dokonca píšeš presne tak, ako by som to napísala ja ;-)

2 Hell Hell | E-mail | Web | 29. ledna 2017 v 11:27 | Reagovat

[1]: Děkuji za komentář :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se