Vegetariánství? Ne, děkuji...

20. září 2016 v 19:19 | Hell |  Hellena...tak trochu lifestyle
Tak ještě jednou…
Před časem jsem si povídala s člověkem, který žije s vegetariánkou, ač sám vegetariánem není. Ona debata mne přivedla k tomu, abych se znovu zamyslela nad svým postojem vůči vegetariánství. K přehodnocení nedošlo a můj názor zůstává stejný, jaký byl.
Nechci nikoho urazit, ani nikomu říkat, jak má žit!
V první řadě chci uvést na pravou míru, že rozhodně nikomu neříkám a nechci říkat, co má či nemá jíst! To je každého věc, každého svobodná vůle, čím se stravuje a já rozhodně nikoho neodsuzuji. Prezentuji pouze svůj názor, jímž nikoho k ničemu nenabádám, a určitě nechci urazit, vytočit, nebo vyprovokovat k hádce (tak to, prosím, tak berte). Zároveň stejný přístup očekávám i já a předem proto prosím všechny militantní vegetariány, aby dále raději nečetli, neboť mi to připadá jako vhodný způsob, jak předejít případnému zcela zbytečnému konfliktu.

Chápu a respektuji jediný argument
Po dlouhé úvaze, zhlédnutí řady videí, přečtení mnoha článků na téma vegetariánství, jsem dospěla k závěru tomu, že jediný argument, proč vůbec nejíst maso, který naprosto chápu a respektuji, je ten, že někdo nechce jíst zvířata z etických důvodů. Argumenty typu "když před dvouleté dítě dáš mrkev a králíka, sní vždycky mrkev" nebo "lidi živočišné bílkoviny vůbec nepotřebují" mne naprosto nepřesvědčují, připadají mi zcestné a mylné.

Samozřejmě, že dvouletý prcek nezabije králíka, když sotva drží i tu mrkev. Pětitýdenní štěně králíka taky nezabije, taky se pustí radši do granulí (alespoň takové mám zkušenosti se psem já, Herbie se ještě na čtvrt roce bál morčat a dodnes, ač je živen i syrovým masem, mi venku nezakousl žádného ptáka ani zajíce). A lidé nepotřebují bílkoviny živočišného původu?! V tom případě asi jak kteří lidé.

Trochu teorie
Proti argumentu, že lidé maso nepotřebují, stojí teorie kulturního antropologa Marvina Harrise, který například kanibalismus u Aztéků vysvětloval tak, jak se vám to pokusím zjednodušeně vysvětlit já. V oblasti, kde se rozkládalo území Aztéků, nežila velká zvířata (dobytek) a lidem chyběl právě ten typ bílkovin, který tito živočichové mají, proto čas od času někoho zabili a snědli, aby tyto bílkoviny doplnili. Zřejmě všichni tušíme, na jaké úrovni byla u Aztéků věda, takže se (dle této teorie) jednalo o přirozený impulz, instinkt. Samozřejmě, neznám žádného Aztéka, který by se se mnou mohl podělit o to, zda je nebo není tato teorie správná, ale už jen vzhledem k tomu, že ji zná (nebo by rozhodně měl znát!) každý sociální antropolog, nejedná se pravděpodobně o nereálnou možnost. O tom, že v pravěku se ne nadarmo lovili mamuti, snad ani nebudu začínat. A o teorii, která tvrdí, že člověk je predátor (tak doslova se to brát nedá, jsme zhýčkaní civilizací) a přirozeně každý predátor loví slabší druhy, taky ne, protože to už by bylo na samostatnou knihu. A ne, že bych se toho bála, ale raději bych se nepouštěla do žádných větších akcí. Pokud by vás nepřesvědčil Marvin Harris (a další) tak, jako mne, pak vám nabízím to, co mě rozhodně přesvědčilo - vlastní tělo.

Trochu empirie
Před pár lety jsem přestala asi na rok jíst maso. Nešlo o žádné zásadní rozhodnutí postavené na manipulativních přednáškách. Možná mě k tomu přivedl fakt, že kvůli tomu, abych se já nacpala masem, musel zemřít živý tvor. Zkrátka se mi z masa začalo dělat špatně. Jakmile jsem cítila v puse chuť masa, otáčel se mi žaludek a nebyla jsem schopná ho jíst.

Nejsem rozený vegetarián
Bylo mi jasné, že musím nějak doplnit bílkoviny, takže jsem doplňovala bílkoviny jiné (např. mléčné výrobky, vajíčka, luštěniny apod.). Po necelém roce, kdy mi začaly vypadávat vlasy, lámaly se mi nehty, měla jsem suchou pokožku, byla jsem unavená, vystresovaná - zkrátka na zabití -, se mi objevily i zdravotní problémy. Po nějakém tom lítání po doktorech zněl závěr jasně: "Nejíš maso! A nenahrazuješ ho správně!"

U mě to vážně nevyšlo
Na základě toho jsem se postupně vrátila ke konzumaci masa a vše se najednou otočilo. Zlepšily se mi vlasy, nehty, pokožka, najednou jsem byla plná energie, spokojená a veselá. Můj závěr je tedy takový, že kdyby člověk nepotřeboval živočišné bílkoviny a další vitaminy obsažené v mase, nemusel by je ani nahrazovat. Stejně jako čokoládu - když ji někdo nejí, nic mu nechybí a rozhodně si nezpůsobí zdravotní problémy (jen se ochudí o jeden z nejdokonalejších požitků…ach můj bože, Studentská pečeť, hm….pardon…!).

Nic není černobílé
Pochopitelně to není tak jednoznačné. Každé tělo je jiné, každému (ne)dělá dobře něco jiného, takže rozhodně netvrdím, že každý vegetarián dřív nebo později zaručeně bude mít zdravotní problémy! Probůh, to vůbec ne! Pouze mluvím o své zkušenosti, na základě níž tvrdím, že s některými argumenty souhlasím, s jinými nikoliv.

Vždycky všeho s mírou
Zároveň bych nerada dělala dojem neomaleného masožrouta, který nic jiného nejí. Vůbec mi nedělají problém bezmasá jídla, ba naopak. Když si jeden den dopřeju pořádně šťavnatý steak, druhý den si klidně dám zapečené kroupy s houbami (nebo cuketu plněnou pohankou se zeleninou) a jsem spokojená. Došla jsem k tomu, že maso je pro moje tělo důležité, ale s mírou, což znamená, že ho nemusím konzumovat denně! Tedy tvrdím, že člověk by měl mít pestrou stravu obsahující dostatek ovoce a zeleniny, masa, luštěnin, mléčných výrobků atd. Zkrátka od všeho něco (pokud samozřejmě nemá zdravotní omezení některých potravin), ale všechno s mírou.

Co závěrem?
Jezte to, co vám chutná a vyhovuje, ale neodsuzujte mě za to, co jím já. No, a protože byla řeč o té Studentské pečeti, mám pocit, že už musím jít... :-)
Hell xoxo
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bee Bee | 2. listopadu 2016 v 12:03 | Reagovat

Nerada bych se pouštěla do nějaké diskuze na téma proč nejíst nebo naopak jíst maso a popravdě řečeno je mi úplně šumafuk, jestli ho někdo jí, nebo ne. Já nejedla maso něco málo přes rok a pokoušela jsem to vykompenzovat stejně jako ty, ale ať jsem dělala cokoliv, neustále jsem ztrácela na váze, až jsem se dostala na nějakých 42 kilo. To už jsem si řekla, že to prostě vzdám a s masem jsem zase začala. Takže asi nejsem správný člověk na vegetariánství. Každopádně musím říct, že když jsem maso nejedla, byla jsem taková víc plná energie, víc než kdy dřív. Takže asi má všechno svoje plusy a mínusy..

2 Katka Katka | Web | 2. listopadu 2016 v 12:24 | Reagovat

Na začátku jsem si říkala, jestli bych to teda měla teda číst, když píšeš ať to militantní vegatariáni nečtou, ale tak tak za militantní se nepovažuji :D, ze vegatariána taky úplně ne(spíž za vegana) ale prostě, když na mě na titulní stránce Blog.cz září článek, jak musíme jíst maso, tak to musím okomentovat. Samozřejmě slušeně reagovat na tvůj názor, tak snad to nebude vadit :).

Píšeš že je to každého věc. No fajn podstatě jo, ale co na to ty zvířata, myslíš, že chtějí umřít jen kvůli něcí chutí? A kdyby jen umřít, navíc žít v těch děsných podmínkách kteří jim lidi ve velkokovech nastavili? Mně osobně to prostě nepřijde jako má věc, protože prostě nejím jen něco, ale někoho. :(
Píšeš, že jediný důvod, proč nejíst maso je eticka ke zvířatům. No když je to podle tebe málo, tak co třeba ničení planety kvůli živočišnému průmyslu a  vliv na hladomor.
Všechny tyhle významné organizace uznávají, že živočišné bílkoviny lidi k životu opravdu nepotřebují - http://soucitne.cz/techto-10-vyznamnych-odbornych-instituci-schvaluje-veganstvi

To s Aztéky je zajímavé, přiznávám, že o tom jsem ještě neslyšela určitě si té teorii najdu víc. Na druhou stranu to, že jsme se v pravěku (a nebo třeba na opuštěném ostrově) prostě museli živit masem většinou ani vegetariáni nepopírají, ale doba se mění a dnes už taky přece jen nežije jako předtím v jeskyně u ohně.
Tím, že jsi sama nejedla maso jsi mě poměrně překvapila, ale je škoda, že sis z toho odnesla jen to negativní. Z toho co čtu to vypadá, že si asi musela mít špatně sestavený jídelníček, protože v takovém případě to může dojít tak daleko.

3 mujnadhernyrok mujnadhernyrok | 2. listopadu 2016 v 12:42 | Reagovat

Hezký článek! Já k tomu řeknu jediné - byla jsem veganka (vadila mi etická stránka - zabíjení zvířat) a odsuzovala/nechápala jsem všechny co jedli maso.Byla jsem stoprocentně přesvědčená, že už nikdy maso konzumovat nebudu. Veganství mi naprosto vyhovovalo a po fyzické stránce jsem bylo stopro fit. Pak jsem  otěhotněla a dostavila se příšerná chuť na maso, ale taková, že jsem jí nedokázala potlačit (netvrdím, že to tak musí mít každý a vždycky). A tak jsem začala jíst drůbež a ryby. Měla jsem ze sebe depresi,že jsem to nevydržela, ale zároveň jsem cítila "hlas těla" a netroufla jsem si ho neposlechnout. Zase zdůrazňuji, že je to individuální, jsou matky veget.a těhotenství je v pohodě, mají krásné a zdravé děti. U mě to bylo jako když má člověk bolestně velkou žízeň a prostě se potřebuje napít. Všechny masové alternativy - luštěniny, tofu a spol. pro mě v té době byly nepoživatelné a zvedal se mi z nich žaludek. Takže tato zkušenost mě naučila toleranci. Jsme každý jiný a touhu po mase prožíváme jinak. Někdo po něm netouží a pak je snadné ho nejíst. Ovšem pokud je někdo vysloveně masožravec, nemůže bez masa být. To jsem pochopila.

4 Matthias Matthias | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 12:47 | Reagovat

Jsem vegetarián tak deset let a nic mi teda nechybí. Je možný, že si maso něčím nahrazuju, ale nedělám to vědomě :)

Každopádně je dobrý rozlišovat člověka jako jedince a člověka jako druh.

1) Člověk potřebuje maso
myšleno jako druh. Ne, že ho každý jedinec musí jíst. Plno lidí nechápe ten rozdíl (neříkám že ty, ale zmiňuju pro úplnost).

2) Člověk je tvor společenský
Neznamená, že někdo nemůže být např, samotář a stranit se ostatním. Znamená to jen, že člověk jakožto druh má tendence být společenský a vytvářet skupinky.

3) Pro člověka je přirozené se rozmnožovat
- A přesto ne každý má děti.

Atd.

U masa platí to samé.

Jinak s čím nesouhlasím
"Nic není černobílé" - není pravda, některé věci jsou ryze bílé nebo černé.

Ostatně i tvrzení "Nic není černobílé" tvrdí, že černobílý postoj k světu je čistě černý a barevný postoj ke světu je čistě bílý, jestli jsi teď pochopila mou logiku.

5 inspiracenauteku inspiracenauteku | Web | 2. listopadu 2016 v 13:40 | Reagovat

Po dlouhé době alespoň nějaký trochu smysluplný článek o vegetariánství. :) Já jsem nejedla maso dva roky, teď jsem se vrátila k rybám a tak mi to i myslím bude vyhovovat.

6 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 13:47 | Reagovat

Nepotřebují. To, co se týká nás, lidé žijící v 21.století v bohatých státech prvního světa maso opravdu nepotřebují...

7 Tete - Tete Tete - Tete | Web | 2. listopadu 2016 v 14:26 | Reagovat

Tvůj článek je podle mě trošičku negativní, ale jestli to tak cítíš, v pořádku.

Já osobně maso moc nemusím, ale také si samozřejmě občas (např. šunku na chleba) dám...

Maso obsahuje látky, keré člověk k životu potřebuje, ale i maso se dá nahradit - cizrnou nebo jinou zeleninou.

Já třeba maso nemusím proto, že vím, jak jsou ta zvířata zabíjena.. Hrubě a bez úcty, jako na porážce! :-( Ostatní lidé jí maso proto, že jim to od malička někdo cpe do hlavy - že maso se musí jíst.....

Jinak se mi líbí úprava článku. ;-)

8 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 2. listopadu 2016 v 14:44 | Reagovat

[7]: Zvířata jsou porážena při porážkách jako na porážce! Kdo by to byl řekl! Volba slov, i když se nezdá, je fakt důležitá :-D

Ale líbí se mi komentář, že lidé potřebují maso, což neznamená, že ho potřebuje jíst každý člověk (mobil mi už nedovolí se vrátit a napsat to jako reakci) a souhlasím s ním.

9 Eliss Eliss | Web | 2. listopadu 2016 v 14:58 | Reagovat

Já bych nikdy nedokázala přestat jíst maso. Stejně tím žádnému zvířeti asi moc nepomůžu...

10 Karol Dee Karol Dee | Web | 2. listopadu 2016 v 15:56 | Reagovat

Mně vždycky pobaví, když se k podobnému tématu vyjadřuje sociální antropolog nebo někdo podobného povolání. Většina lidí nemá tušení, jaký je rozdíl mezi živočišnou a rostlinnou bílkovinou, rozdíly ve stravování býložravců, masožravců a všežravců vnímají jen velmi povšechně, jestli vůbec, a takto bych mohla pokračovat. Ráda bych slyšela spíš vyjádření nějakého biologa.

11 Ronnie. Ronnie. | Web | 2. listopadu 2016 v 16:31 | Reagovat

Miluju maso a neumím si představit, že bych ho nejedla. Tělo maso prostě potřebuje a tečka. Nikdy jsem si při pojídání nějaké masa nepředstavovala, jak zabijí to zvíře. Takovej hovězí steak s americkými bramborami nebo králík na smetaně - ach jo, mám hlad. :-?  :-D

12 Muchomůrka Muchomůrka | Web | 2. listopadu 2016 v 17:03 | Reagovat

Nejím maso z toho důvodu, že nechci požírat zdechliny. A mé tělo si žádné nahrážky nepožaduje :D Jediné, po čem toužím, je uzené :D Ale toho je naštěstí dost i nemasového :D

13 Bublushka Bublushka | Web | 2. listopadu 2016 v 18:16 | Reagovat

bezva článek, jen a jen souhlasím
já na mase nelpím a jím prostě na co mám chuť, ale vím že maso je pro život potřeba a strava by měla být pestrá... vždyť všichni vegetariáni jsou děsně bledí- proč asi?
i když kdybych měla sama zabíjet ta zvířata pro obživu tak se asi vegetariánkou stanu... nedokázala bych něco zabít... když to někdo udělá za mě tak si to ani nepřipouštím... takovej lev by se taky zcvokl kdyby řešil jak to může být té gazele líto :D ale když to ty vegetariány baví-ať si to užijou... ale bílkoviny potřebujem tak jako tak

14 Psiren, The Angel of Khaos Psiren, The Angel of Khaos | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 18:16 | Reagovat

Jsem velký jedlík masa, to, že jím mrtvoly zvířat (od malička jsem byla svědkem zabijaček), si uvědomuji, a problém s tím nemám. Stejně tak nemám problém s člověkem vegetariánem/ veganem, pokud na mě nezačne pomalu házet hlínu s tím, že jsem vrah zvířátek, že člověk maso jíst nepotřebuje, nebo že je dokonce škodlivé, a že bych se nad sebou měla zamyslet atd. Takto "agresivní" vegetarián/ vegan mě akorát donutí k tomu, že si před ním ostentativně zbaštím velký šťavnatý řízek :-D
Ať si každý jí co chce, a ostatní též nechá jíst, co chtějí.

15 Bublushka Bublushka | Web | 2. listopadu 2016 v 18:17 | Reagovat

[10]: to že to je sociální antropolog neznamená že o tom neví... ten si před prací vždy zjistí vše i z biologie a tak nevaří z vody... zjisti si nejdřív info než budeš kritizovat

16 Lin Lin | 2. listopadu 2016 v 19:18 | Reagovat

[13]: Je zajímavé, jak jsou hlavním problémem vegetariánů evidentně bílkoviny a když přijde na tuhle řeč, z každého je najednou expert na stravu. Víš třeba, kolik gramů bílkovin ty denně jíš, abys měla vyváženou stravu?

17 Malé kotě Malé kotě | Web | 2. listopadu 2016 v 20:13 | Reagovat

Z hlediska výživového ale vegetariánství není špatné, bavíme-li se o klasice, kdy se vynechává pouze maso. Veganství, to už je jiná báseň, ale to je jen můj názor, samozřejmě.
Každopádně správně sestavený jídelníček vegetariána obsahuje všechny potřebné živiny (i obávané plnohodnotné bílkoviny, B12 atd, atd.), takže nějaké padání vlasů mi připadá také jako důsledek špatně sestaveného jídelníčku a případně se na tom mohly podílet i jiné faktory (třeba stres a podobně).
Moc neberu argument, že je to špatné, protože se musí maso nahrazovat, to není nic proti ničemu. Když mi nechutnají/nedělají dobře citrusy, tak vitamíny taky nahradím jiným ovocem a žádná věda ;) (trochu lame příklad, ale stačí)...on si člověk aspoň rozmyslí, co bude jíst, to mi přijde spíš pozitivní vzhledem k tomu, jak do sebe Češi hází všechno možné bez rozmyslu (tak obecně, ty tabulky s výskytem nadváhy a obezity mluví samy za sebe). :D

[16]: Třeba já to tak beru taky, plnohodnotné bílkoviny (a jejich esenciální aminokyseliny) prostě mohou být u vegetariánů nedostatečně zastoupené, pokud je špatný jídelníček. A to si svůj příjem hlídám i teď, jako masožravec. (Takže vím, kolik toho mám jíst a snažím se to dodržet, ale chutě jsou chutě...:))

18 Magda T. Magda T. | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 21:18 | Reagovat

Spousta lidí (i já) maso nemá jíst ze zdravotních důvodů, takže bych si asi nedovolila tvrdit, že ho člověk potřebuje :). Jak píše Pražský poděs, v dnešní době a v našem státě rozhodně ne.

19 ucinny ucinny | 2. listopadu 2016 v 21:31 | Reagovat

Já jsem vegetariánka, protože jsem zjistila, že žít bez masa je pro mě neskutečně snadné a jsem ráda, že tak můžu aspoň trošku snížit tu šíleně vysokou spotřebu masa, co tady máme.

Za tvůj názor jsem ráda. Podle mě se opíráš o smysluplné argumenty. Teorie sice vždycky budou jenom teorie, ale vždycky většinou vycházejí z nějaké pravdy.

Je pravda, že já jsem nad vegetariánstvím začala přemýšlet spíše jako nad tím, co všechno budu jíst (začala jsem nad tím mnohem víc přemýšlet a víc si vážit jídla a uvažovat nad ním), než jako "že prostě nebudu jíst maso a basta". Z tohohle pohledu by to prospělo spoustě lidem- aby začali víc uvažovat nad tím, co jí a jak.

20 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 2. listopadu 2016 v 21:42 | Reagovat

Mám opačnou zkušenost - maso nejím a mám dvě kolegyně, které taky ne. A musím říct, že nikdo nemá tak pestrou stravu jako my. "Normální" člověk si k obědu vezme třikrát týdně řízek a bramborami a je spokojený. Vegetarián má každý den něco jiného a jeho strava je mnohem vyváženější. A když je aspoň trochu rozumný, nemusí mu nic chybět.
Nemyslím si, že by kanibalismus Aztéků dokazoval, že lidi potřebují maso.

21 berenikkqa berenikkqa | 2. listopadu 2016 v 22:08 | Reagovat

Já jím to co my chutná, protože jsem línej člověk co by nevydržel bejt vegetarián a obecně mi to připadá jako blbost :-D

22 blackie blackie | 2. listopadu 2016 v 22:31 | Reagovat

"Nejíš maso! A nenahrazuješ ho správně!" << a pak se divíš?

23 Heriette Heriette | Web | 2. listopadu 2016 v 23:22 | Reagovat

Nu, coby správnému veganovi, co nikomu o svém veganství neporeferoval už celých osmatřicet (devětatřicet!) sekund, mi to nedá nezapojit se. A začnu hned zkraje tím, že porovnávat naše možnosti s Aztéky a nedejbože pračlověky je prostě naprostá číčovina. Veganství ani vegetariánství není nikterak evolučně podmíněné, veganem se člověk nestane, protože se to tak dělalo vždycky (protože nedělalo) či protože to tak příroda chce (protože přírodě je to šumafuk). Veganství je totiž věc naprosto nepřirozená. Stejně jako vakcíny. Stejně jako auta. Stejně jako internet. Lidé v dnešní době přecházejí na veganství prostě proto, že můžou, možností, co jíst, je celá řada (mně osobně to značně rozšířilo obzory, co se jídla týče) a i ta B12 se dá lehce a bezbolestně nahradit a kolikrát to ani není potřeba. Neříkám, že je jednoduché být veganem na 100%, v současnosti to podle mne ani není nutné a určitě se počítá každý krůček - na druhou stranu je hloupost tvrdit, že člověk potřebuje maso, protože to v naší době už vážně neplatí.

24 Heriette Heriette | Web | 2. listopadu 2016 v 23:26 | Reagovat

...mimoto mne vážně baví lidé, co se ohánějí bílkovinami, jako by vůbec tušili, kolik tryptofanu do sebe za den dostanou. :))

25 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 2. listopadu 2016 v 23:34 | Reagovat

Jak jde život, strava člověka se přizpůsobuje potřebám. Nekoumám nad tím, že jsou zabíjena zvířata a jak si raději nepředstavuji. To bych mohla říci, že i rostliny jsou živoucí a bolí je, když je někdo trhá- nebo snad ne?
Jíme maso, ne velké porce, ale doplňujeme je nejen zeleninovými saláty, kompoty, ale i příkrmy střídáme: brambory, rýži, pohanku, kroupy, těstoviny různé, někdy jen zeleninu míchanou trochu podušenou. Navíc, když zjistím, že mi něco nedělá dobře, vyhýbám se tomu. Jsem jen ráda, že nemáme ani ve svém stáří bůhvíjaká omezení ze zdravotních důvodů. Prostě nic se nemá přehánět- jsme všežravci, no a co? Vnučka nejí hovězí, vepřové, jen občas ryby, kuře, nemůže lepek, laktosu- tomu říkám nutná omezení a je mi jí líto.

26 Lenacia Lenacia | Web | 3. listopadu 2016 v 0:21 | Reagovat

Většinou se ohrazuje tím, že podporujeme týrání zvířat a hladomor. A já říkám... vážně? Naše město není nijak velké, ale máme tu několik obchodů, Kaufland, Tesco dvoje Penny, Lidl a nějaké večerky a menší samoobslužné prodejny.
Tyto prodejny sou plné jídla, opravdu přeplněné jídla, které rozhodně nemůžeme všichni z našeho města sníst dířv než se zkazí. A každej má jiné chutě. A regály jsou plné potravin. Plechovky plné hrachu, kukuřice, zelí, masa... prostě všeho.... jídla je tedy jsitě dostatek, a kdyby se vzala byť jen část těchto konzerv a jiných trvanlivých výrobků, které nepožadují rychlé snězení, tak jenom naše republika by mohla nasytit stovky, ne-li tisíce lidi trpících hladomorem. V tom to není, za hladomor můžou finance, protože ok, místo krav bychom tedy pěstovali kukuřici. Ale to žádný hladomor nevyřeší. Protože v primární řadě budou chtít pěstitelé pokrýt náklady, a pak cbudou chtít nějaký zisk, a proč by něco zadarmo zpracovali do trvanlivé podoby (tedy zavařené v plechovkách), a pak to zadatmo respektive s miliardovým prodělem posílali někam do Afriky...
Ano, styl, jakým se lidé chovají ke zvířatům ve velkochovech je třeba změnit. Ale na to člověk nemusí chroupat chřest, na to stačí podpořit domácí chovatele.

Nakonec funny fakt, pár veganů už mi tvrdilo, žer maso je jen hmota bez chuti, a že prej máme čelist bíložravce... ach bože

27 Hell Hell | E-mail | Web | 3. listopadu 2016 v 7:47 | Reagovat

Zdravím všechny :-)
V první řadě bych chtěla říct, že jsem mile překvapená, že se můj článek opět dostal na titulní stranu blog.cz, nicméně mě trošku mrzí, že titulek vyznívá tak ofenzivně. Tak jsem svůj článek vůbec nezamýšlela. Také má pramálo společného s oborem, který jsem studovala. Ano, sice mě jistým způsobem ovlivňují některé teorie (viz uvedené v článku), ale článek není akademický a jedná se spíše o mé vyjádření k problematice na základě nějaké vlastní zkušenosti. Ráda bych ale ZNOVU zdůraznila, že nikoho neodsuzuji, nenapadám, pouze zastávám názor, že strava by měla být pestrá a myslím si, že by měla zahrnovat i to maso, ale V MÍŘE! (Kdybych měla jíst řízek s bramborami 3x týdně, zvracela bych jen při pohledu na řízek i brambory...i masožravci mají pestrou stravu a nejí to samé dokola :-) )
Tvrdím, že každý člověk je naprosto jedinečný (ne pouze na úrovni emocionální či intelektuální, ale i biologické, a to včetně potřeb), tudíž každému vyhovuje něco jiného. Mně vyhovuje jíst všechno, včetně masa, ale naprosto respektuji, že ho jiný jíst odmítá a nemá s tím spojené zdravotní problémy.

Každopádně si cením toho, že jste si všichni udělali čas na přečtení mého článku a děkuji všem za komentáře. Z mnohých by jistě vznikla velmi zajímavá debata. Děkuji za vaše podněty. :-)

Přeji všem hezký den ;-)

28 Avilan Avilan | Web | 3. listopadu 2016 v 8:49 | Reagovat

Co jsem v Brně, tak maso ani moc nejím. Zatímco doma už jsem i babičce několikrát vyčetla, proč pořád, opravdu pořád, musí vařit něco z masa?

Je mi těch zvířátek taky samozřejmě líto. Ovšem živočišné bílkoviny lidské tělo potřebuje. Respektive tělo samo si řekne, co potřebuje za látky, podle toho, na co máte zrovna chuť ;) Aneb když jste dlouho nejedli žádné ovoce, najednou si všimnete, že se Vám doma po nákupu válí igelitka plná banánů a pomerančů.

Nejméně jím vepřové. Prasátka jsou neuvěřitelně inteligentní tvorové. Vepřové se proto snažím nejíst.

Článek je hezky napsaný, jde vidět, že máš v hlavě jasno a navíc máš i vlastní zkušenosti, když jsi maso nejedla.

29 Smokie Smokie | Web | 3. listopadu 2016 v 8:50 | Reagovat

Přesně jak jsi řekla, na hlavní stránce to zní, jak kdybys prohlašovala, že vegetariánství je prakticky mor.
Jsem ráda, že jsem si na tvůj článek klikla a přečetla si ho. Ačkoliv jsem sama vegetariánkou už dva roky, nikdy jsem takové problémy jako ty neměla. Právě naopak. Maso mi asi nedělá moc dobře, protože mi třeba úplně zmizelo akné, jsem míň v depresi a dokonce jsem zhubla nějaké to kilo, takže konečně vypadám přijatelně.
A nechápu vegetariány, kteří 'masožravcům' říkají, jak jsou špatní, že zabíjejí zvířátka, bla bla bla... Ať si každý hraje na svým písečku a jak ty říkáš - jí to co chce.
Dokázala jsi sestavit něco konstruktivního, čtivého a možná pro někoho i inspirativního. Moc se mi to líbilo ;)
P.S.: Ani čokoládu nejím, jen občas čtvereček té studentské xD

30 Avilan Avilan | Web | 3. listopadu 2016 v 9:05 | Reagovat

[29]: Tak hlavně na blogu chtějí, když už něco propagují, aby to četlo co nejvíc lidí. Otázka je, jestli je i jejich záměrem, aby lidé článek ani nečetli a jenom reagovali na ten "novinářský" titulek na hlavní stránce :D Pak jenom vznikají zbytečné hádky.

31 Kája Kája | Web | 3. listopadu 2016 v 9:30 | Reagovat

Neprohlašuju se za vegetariánku, ale maso skoro nejím. Nějaký extra důvod k tomu vlastně nemám, nebo alespoň ze začátku jsem ho neměla. Před rokem a půl jsem si začala vařit sama, maso se mi moc chystat nechtělo a postupně mě nějak přešla chuť. V létě jsem ještě párkrát maso měla, když mi ho mamka dala na talíř, a neudělalo mi moc dobře. Občas dostanu chuť na rybu, tak se tomu nebráním a dám si ji. Je lehká, cítím se po ní dobře.

Místo masa jím spoustu luštěnin. Nemyslím si, že by mi něco chybělo, spíš bych řekla, že jsem v nejlepší kondici, v jaké jsem kdy byla. Což nemáte brát jako provegetariánský argument, neberu to tak, že jsem v kondici protože nejím maso, ale přesto, že ho nejím.

Kdyby mi něco chybělo, tak by mi maso vonělo. Tělo si řekne.

Jiným ale do toho nekecám, ať si klidně jedí maso denně, když chtějí, jen ať mi ho nenutí. :D Spíš mi vadí, když někdo dělá ze svého těla vyloženě odpadkový koš a cpe do sebe hnusy, které neobsahují nic výživného...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se