Strážce naší doby

18. září 2016 v 19:22 | Hell |  Téma týdne
Svět vždycky potřeboval své hrdiny
V každé době byl nějaký hrdina. Nějaká ikona, která dávala lidem naději v lepší zítřky. Takový strážce, v něhož mohli lidé věřit. Mám pocit, že my ale nikoho takového nemáme. Občas mívám dojem, že konec světa vážně nastal a my si toho ani nevšimli.
Neděláme si to sami?
Když jsem byla dítě, rodiče mě vedli k tomu, abych si osvojila nějaké morální hodnoty. A abych se ke všem živým tvorům chovala s úctou k jejich životu. Dostal-li někdo ve škole poznámku, rodiče stáli na straně učitele, protože kantor byl vážená autorita, která má pravdu. Dneska? Mám strach, že děti postrádají základní mantinely a mohou si dělat, co chtějí. Dětem se až příliš ustupuje a prostředí se jim až příliš přizpůsobuje. To mi nepřipadá správné.

Je zvrácený hrdina ještě hrdina?
Mluvila-li jsem o nějakých hrdinech, pak myslím (netvrdím, že se nemýlím), že dřív ti "hrdinové" měli nějaký morální kredit. Byl důvod, proč si jich vážit. Dneska? Když už se objeví někdo, kdo by i aspiroval na onoho hrdinu, rozumný člověk záhy zjistí, že je to jen další z lhářů, populista, nebo zkrátka jen někdo, jehož životním mottem je zřejmě rčení: "Účel světí prostředky." Což je sice pravda, ale…vážně i v případě, že záměrně podává nepravdivé (nebo minimálně zkreslené) informace, aby vyvolal paniku?

Možná zlatý Gotham…
Nejsem zas takový idealista. Žádný člověk není ztělesněním dobra (a co to vlastně je dobro, že?). Však taky můj nejoblíbenější komiksový hrdina je Batman (taky žádný sluníčko), ale přeci jen…nežijeme v Gothamu a neohrožuje nás Joker ani Tučňák.
Naše životy však ohrožují jiní strašáci. Nezaměstnanost, nedostatečně oceněná práce (schválně - kdo z vás má průměrnou mzdu…?), nespravedlnost, nadbytečná byrokracie, zvrácená logika městských projektů, vedoucí pracovníci bez předpokladů k vedení týmu (dej volovi moc, uvidíš, co umí), závist, nenávist, strach z budoucnosti, nejistota…Ten seznam je tak dlouhý, že bych ho mohla doplňovat ještě za týden.

A to se nám blíží volby…
Ani o komunální, ani o vysoké politice nemám ani nejmenší iluze. Ač mě za to spousta lidí odsuzuje, podle mě poslední progresivní politička na svém místě byla Thatcherová. A u nás? Hm…možná tak nebožtík pan Lux. A to už je, sakra, nějaký pátek. A z těch víceméně současných? Kdybych měla jmenovat jednoho politika, jehož názory a práce mě alespoň částečně oslovily, pak bych jmenovala doktorku Zuzanu Roithovou. Protože se blíží volby, přemýšlím, komu svůj hlas dám.

Jsi někde?
No, hrdinu jsem přestala hledat. Je mi líto…hrdinové, zdá se, vymřeli. A co tedy strážce naší doby? Jestli někde podřimuješ, bylo by na čase, aby ses probral…svět tě potřebuje.
Hell
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bára Bára | Web | 19. září 2016 v 11:16 | Reagovat

Tak jí vím, komu hlas nedám. Ostatní si raději rozmyslím...Když se někdo dostane tam nahoru, najednou se začne chovat jinak a kde jsou sliby!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se