KN - Chris Carter a jeho detektivky

15. září 2016 v 6:30 | Hell |  Recenze
Na lovu tipů
Před časem jsem brouzdala na sociální síti mezi knihomoly a hledala nějaký zajímavý tip ke čtení. Někdo sháněl detektivní příběh, v němž by vrah vraždil podle největších strachů svých obětí. A kdosi doporučoval titul "Popravčí".

Název jsem si poznamenala na svůj booklist a pořád si říkala, že se na to musím podívat. A samozřejmě na to zapomínala, protože vždycky je tisíc jiných věcí na práci, že ano. Až jsem jednou pobíhala po knihovně a co se nestalo? Narazila jsem na Popravčího! Obálka vypadala poněkud morbidně a anotace velmi zajímavě. Řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám, a když mě kniha neosloví, můžu ji hned odnést zpět do knihovny. Jenže se stalo něco úplně jiného…

První fáze budoucí závislosti
Naprosto jsem panu Carterovi propadla! Píše neuvěřitelně čtivě, umí pracovat s napětím, dokáže čtenáře pěkně překvapit, a co mě oslovilo jako první - píše velice krátké kapitolky, takže se dá číst v MHD, o pauze na oběd (máte-li tedy silnější žaludek), nebo večer, když si jdete lehnout a máte potřebu si něco přečíst, ale jste fakt unavení, takže se cítíte jen na pár stránek, Chris Carter je pro vás naprosto ideální! I když je tedy pravda, že se mi s ním jednou stalo, že jsem o půl třetí ráno zvažovala, zda se nevybodnout na spánek, když chci za necelé tři hodiny vstávat. (Jo, až tak mě chytil!)

Znamení!
Popravčího
jsem společně s hlavním vyšetřovatelem Robertem Hunterem chytla za dva dny. A když jsem o pár týdnů později objevila jeho prvotinu "Dvojitý kříž" v Levných knihách (Podržte se/mě!!! Za stovku!!!), nemohla jsem odolat. Bylo to bezesporu znamení, že Carter a já patříme k sobě (Ne, nejsem jako ta praštěná ženská v Misery nechce zemřít! Nemyslím autora, jen jeho knihy!!!)

Propadla jsem mu…naprosto!
Přečetla jsem si tedy druhou knihu. Onehdy jsem se pustila do třetí v pořadí "Noční lovec" a byla uchvácena! Když jsem zkraje minulého týdne dočítala čtvrtý případ detektiva Huntera "Sochař smrti", který teda bohužel měl nějakou tu mušku, přesto byl skvělý, pochopila jsem, že Chris Carter se mi dostal pod kůži takovým způsobem, že ho s klidem mohu prohlásit za svého oblíbeného spisovatele a nejoblíbenějšího autora detektivek. No…a taky to, že jsem se platonicky zamilovala do detektiva DLV(divize loupeží a vražd v LA) Roberta Huntera (proboha, jen to nikdo neříkejte Božskému…myslím, že stačí, že ví, že se o mou náklonnost musí dělit s mou životní platonickou láskou - Stevenem Seagalem).

Velmi neobjektivní recenze
Páni…původně jsem zamýšlela, že vám nabídnu recenzi na první čtyři knihy Chrise Cartera, ale obávám se, že vzhledem ke svému zaujetí a citovému rozpoložení vůči autorovi a jeho hlavní postavě, nebyla bych ani trochu objektivní.

Ale přece jen to zkusím…
Takže jediné, co mohu říct je to, co už jsem naznačila výše - píše čtivě, chytlavě, napínavě. Jeho příběhy jsou velmi dobře promyšlené. Hlavní postava sice nemá bůhví jaký vývoj, ale stejně je tak dokonale vykreslená, že vás čapne za srdce. Nedoporučuji číst všechny jeho knihy najednou, ale třeba s rozestupem 4-6 týdnů.

Aaaah, málem bych zapomněla! Chris Carter pracuje jako soudní psycholog. Netuším, zda (a do jaké míry) se inspiruje pro psaní příběhů v práci, ale každopádně mě na něm uchvátilo to, že v morbidních scénách se nevyžívá jako jiní autoři. Detailně popíše i sebebrutálnější vraždu, ale s takovým lehkým odstupem, že čtenáře zkrátka nenapadne říct si: "Autor je skrytý sériový vrah, totální blázen, prase."

Máte-li chuť na dobrou (trochu drsnější) detektivku, určitě zkuste Chrise Cartera. Je děsivě skvělý vypravěč!
Hell
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | Web | 16. září 2016 v 18:28 | Reagovat

Mohu potvrdit, mírně mi to připomíná starou školu detektivek....

2 Hell Hell | E-mail | Web | 21. září 2016 v 8:25 | Reagovat

[1]: Áááh, další, kdo zný Cartera :-) To mě vždy potěší :-D
Co jsi od něj četla?

3 Jan Hofírek Jan Hofírek | E-mail | Web | 27. září 2016 v 13:58 | Reagovat

Ahoj,
mně se v poslední době líbila detektivka s názvem Vdova:
http://kniznirecenzeetc.blogspot.cz/2016/09/fiona-bartonova-vdova.html
Zdraví Honza

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se