KN - Kázání ohně, Haig F.

12. června 2016 v 11:13 | Hell |  Recenze
Snila ten nejnebezpečnější sen - sen o rovnosti.
Čtyři sta let po jaderném výbuchu se civilizace i příroda na Zemi výrazně proměnily v nový, primitivní svět. Přestože již Zemi neohrožuje vše pohlcující nukleární oheň a radioaktivní záření přestalo působit, z neznámých příčin se lidé začnou rodit jen jako dvojčata. První z páru - Alfa je vždy ve vynikající fyzické kondici, druhý - Omega se však narodí vždy s deformitou. I když mají Alfové i Omegové nerovné postavení a to vyvolává neustálé konflikty a boje, oba geny zároveň bezpodmínečně spojuje stigma - krutá skutečnost, před kterou nelze uniknout. Pokud jeden z dvojice zemře, umírá i ten druhý.
Cass je vzácný typ Omegy - je obdařena jasnovidectvím. Její bratr Zach má zase velkou moc v Radě Alfů. Cass se odváží snít nejnebezpečnější ze snů - sen o rovnosti mezi oběma skupinami. A právě kvůli tomu se dostane do hledáčku jak svého bratra, tak celé Rady i hnutí odporu Omegů. (zdroj)
První díl nové série
Pokud máte chuť pustit se do série, která vás dostane svou propracovaností, zkuste Kázání ohně. A pokud jste, stejně jako já, tak trochu posedlí tématikou holocaustu, budete nadšení!

Krutý svět inspirovaný v krutých dějinách?
Svět, který autorka stvořila má svá krutá pravidla a zákonitosti, do kterých ale poměrně snadno díky čtivému, srozumitelnému vyprávění proniknete. Osobně ve mne ona katastrofa předcházející postapokalyptickému vývoji nějakým způsobem evokovala myšlenky na Černobyl, což nebylo na škodu. Pro mnohé je černobylská katastrofa dodnes velmi děsivou součástí historie 20. století, a tak snad i proto umocní tíživou atmosféru příběhu.

Je znát, že autorka se orientuje na tématiku holocaustu, neboť v některých částech postapokalyptického světa je ta paralela velmi silně cítit. A vás při čtení napadne, jak je děsivé, že lidé mají potřebu mít nad někým moc (v každé době) a ty, kteří nevyhovují soudobým pravidlům někam zavírat, zbavovat se jich. Kde se ta potřeba moci a nadvlády v lidech bere?

Zdařilý literární počin
Postavy
jsou hezky vymyšlené a jejich linky velmi šikovně zkombinované. U některých trochu čekáte, jak se jejich příběh bude vyvíjet, u jiných zůstanete překvapení. Jako v životě - někoho odhadnete snadno, někdo vám vyrazí dech.

V neposlední řadě mi to nedá a musím pochválit i obálku, která je prostě nádherná!

Myslím, že autorka perfektně otevřela dveře do nového světa a vytvořila postavy, s nimiž budete chtít prožívat jejich dobrodružství.
Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se