Jak jsem se stala porotkyní

12. května 2016 v 6:30 | Hell |  Kultura
"Výzva přijata!"
Koncem loňského roku jsem byla oslovená, zda bych nechtěla zasednout v porotě významné celostátní literární soutěže, která dává naději začínajícím autorům už více než tři desítky let. Zrovna jsem byla v dobrém rozmaru, navíc to znělo jako výzva (ty já můžu), a tak jsem bez většího přemýšlení na nabídku kývla.
Až když jsem viděla hromadu textů a začetla se do prvního z nich, zapochybovala jsem o svém rozhodnutí. (O hodnotě a vadách, které mi pily krev, se více rozepisovat nebudu už z etických důvodů…)
Když jsem si (jakž takž) zvykla i na to, co mi vadilo, a našla si systém hodnocení (na doporučení), byla jsem velmi ráda, že jsem se do tohoto projektu měla možnost zapojit. Měla jsem si k soutěžním příspěvkům psát poznámky, které by poskytly zpětnou vazbu soutěžícím.

Kritika neznamená negativismus!
Jen velmi nerada sděluji negativní kritiku. Jsem zastáncem názoru, že kritika v pravém slova smyslu znamená zhodnocení a právě zpětnou vazbu, tedy ne pouze negativní hodnocení, ale naopak i vypíchnutí silných momentů. Mám-li tu možnost, vždycky raději sděluji právě ty pozitivní postřehy.
Když jsem po přečtení všech příspěvků kompletovala hodnocení a dávala dohromady pořadí, znovu jsem zapochybovala o své účasti mezi porotci.

Porotci a já
Nejen proto, že ostatní porotci jsou literární kritici, spisovatelé, překladatelé, vydavatelé - zkrátka lidé, kteří už (na rozdíl ode mne) opravdu něco dokázali. A já. Pro mne je to opravdu velká čest. Ale ta zodpovědnost

Vítězi jsou vlastně všichni
Soutěžící posílají do soutěže práce a doufají, že je potká úspěch. Že zaujmou, zalíbí se, umístí. Že někdo ocení práci, kterou si se svým textem dali. Dolehla na mne právě míra zodpovědnosti, která mi byla svěřena, a napadlo mne: "Co když to budu právě já, kdo někomu vezme sen?!"

Ráda bych všem soutěžícím za sebe udělila první místo už jen za odvahu přihlásit se a jít - jak se tak říká - s kůží na trh. Bohužel, to nejde…A tak jsem ráda, že jim můžu poskytnou alespoň zpětnou vazbu. Mohou se díky našim postřehům a připomínkám zlepšovat a rozvíjet to, v čem vidíme potenciál.

A těm, kteří si letos cenu neodnesou, dát naději, že to vyjde příště.
Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se