If it makes you happy

19. dubna 2016 v 6:30 | Hell |  Hellena...tak trochu lifestyle
Na hraně lásky a posedlosti
Poslední dobou zvažuji, jestli jsou knihy má životní láska, nebo posedlost. Mnozí známí a kamarádi se mne ptají, jestli mi nevadí, že s vysokoškolským vzděláním prodávám knihy. Inu, co se dá dělat, když je mám tak ráda?

Není to můj životní cíl
Samozřejmě, nestudovala jsem, neodevzdávala seminární, semestrální či ročníkové práce jen tak z plezíru. Jistě, že jsem si nepotřebovala odnést z university diplom proto, abych mohla zbytek života strávit tím, že budu chodit mezi regály, hlídat zloděje a donekonečna opakovat "Můžu vám nějak pomoct?" či "Máte přání?" lidem, kteří si velmi často myslí, že když někdo prodává knihy, automaticky je to blbec, který stěží dochodil základní školu.

Ale zatím jsem spokojená. No tak jasně, o penězích, náročných směnách a lidech, které bych raději v životě nepotkala, nemá smysl ani začínat. Ale pokud zrovna nechodí mentální sprinteři, ale lidé, kteří opravdu mají ke knihám vztah, rádi si o nich popovídají, nebo si nechají doporučit i něco nového, jsem nadšená!

Jen jestli to není trochu moc
Včera mi Božský při snídani říkal, jak se těší do práce. Že to je divný, že po tolika letech se ještě těší do práce, ale že to je hrozně motivující, když ví, že to, co dělá, má nějaký smysl. A jo, chápu ho. Sice nemůžu říct, že bych už tolik let doporučovala a prodávala knihy, ale když se vrátí zákazník, který začne slovy: "Já jsem dvacet let nečetl a vy jste mi tu doporučila knížku a já bych chtěl od toho autora další, protože to je fakt dobrý," mám radost a pocit, že jsem někomu pomohla zpříjemnit pár hodin života a v tom vidím smysl práce, kterou teď dělám. A díky takovým lidem mě vážně baví. (A když mě štvou, přijdu domů a dělám svou druhou práci - tu v reklamce a jsem zase spokojená! :))

No a navíc…nevím, jestli je to stále ještě láska, nebo už mám našlápnuto k nějaké psychické poruše, ale když mám den volna, jsem hnedle v knihovně. A onehdy se mi stalo, že jsem šla jen vrátit knihy a říkala jsem si, že teď mám výpůjček dost na celý měsíc, mám co číst, a tak se nebudu ani zdržovat. Jenže když jsem viděla ty regály plné knih, jako kdyby na mě každá volala a nabízela mi svůj příběh. Chodila jsem uličkami, brala jednu po druhé do rukou a přistihla se, že se usmívám a jsem vážně, vážně nadšená.

Kdybych se mezi podobnými regály neprocházela nějakých 170 hodin měsíčně v práci, asi by to mé nadšení bylo o něco pochopitelnější. A tak teď trochu balancuji mezi cvokem a knihomolem. Ovšem…kdo tvrdí, že se to vylučuje, že ano?

Radost z radosti
Protože už nemám knihy ani kam dávat - a to díky bohu za městskou a vědeckou knihovnu -, rozhodla jsem se, že si uděluji - jak říká kolegyně - embargo na nakupování knih. Které ovšem neplatí v případě, že kniha stojí do 50,- Kč, nebo je primárně určena jako dárek. Samozřejmě, že to jsou kličky na vlastní nařízení, ale co se dá dělat…

Božskému se moc líbil jistý průvodce. No, není to zrovna publikace, kterou bych si chtěla přečíst i já, ale v první řadě by z toho mohl kápnout zajímavý výlet na HD breakout a moje nakupovací mánie už byla tak jako tak k nevydržení. (I kdybych si měla koupit příběh guru Járy, který v životě nehodlám číst, klaplo by to.)

S blaženým výrazem jsem brožovanou publikaci koupila, úhledně zabalila do modrého balicího papíru a nemohla se dočkat, až ji budu moct darovat. Jaké bylo moje nadšení, když Božský papír odtrhnul a zjistil, cože to pro něj mám za dárek, a začal se smát jako malý kluk. Měl radost! Dokonce měl radost, jakou z knih obvykle pociťuji a projevuji já! Juchů!!!

Zabila jsem dvě mouchy jednou ranou…zase
Potěšilo mě, že jsem se trefila a udělala mu nefalšovanou radost. No a taky mě uklidňuje, že buďto mám posedlost knihami stále pod kontrolou a pořád ji můžu vydávat za lásku a hobby, nebo v tom zdaleka nelítám sama.

Úchylní knihomolové z celého světa, spojme se! :-)
Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se