Síla slov

15. listopadu 2015 v 9:21 | Hell |  Téma týdne
Příliš mnoho mluvíme, málo konáme
Když tak sleduji, co se děje, je mi z toho smutno a jen těžko hledám slova, kterými by se dalo komentovat. Nakonec taky…máme právo to vůbec komentovat? Když s tím nemůžu nic dělat, není lepší raději projevit svou úctu mlčením?

Neutišitelné požáry v Indonésii, války po celém světě, teroristické útoky ve Francii. Jak jen musí být rodinám obětí?
Bojím se i představit, co právě prožívají.
Je to sotva dva měsíce, co jsem fotila tuhle fotografii, co jsem ty živé ulice, které dnes zejí prázdnotou a smutkem, sama procházela a bavila se s místními. Byl někdo z těch milých lidí, s nimiž jsem se mohla bavit, mezi obětmi? Nebo je právě tím, kdo o někoho blízkého přišel?

Kdo dal právo soudit?
Nechci vyvolávat
bůhví kolikátou diskusi, zda uprchlíky bez (nebo s falešnými) dokladů přijímat či nikoliv. To už je na svědomí každého zvlášť. Stejně jako bych si nedovolila tvrdit, že všichni muslimové se podílí na tom, co se v pátek 13. listopadu v Paříži stalo. Nedovolila bych si odsuzovat nikoho, kdo podepsal nebo naopak nepodepsal petici za odmítání palmového oleje.

Česká republika jako demokratický stát, v němž platí základní charakteristika demokracie, je iluze. Někdo si tu může říkat a dovolit cokoliv chce, jiný nikoliv. A pokud to udělá, musí za to nést následky - ať už je to urážení či tvrdá kritika.

Zbytečná slova zahubí respekt
Myslím, že bychom měli raději mlčet, než se opět hádat a stavět do dvou front s protichůdnými postoji a zájmy. Tiše si uvědomit, co se po celém světě děje a postavit se tomu, co přichází, hrdě čelem. Copak je tak těžké najít v sobě hrdost, odvahu a morální kredit, jako třeba Mistr Jan Hus? Copak je opravdu tak těžké, najít společnou řeč? Copak je opravdu tak nemožné respektovat své kamarády a známé s odlišným názorem? (Zvláštní, pokud je někdo schopen akceptovat a respektovat kulturní odlišnosti a zároveň není schopen stejným způsobem akceptovat a respektovat jiný názor lidí, s nimiž má společného daleko víc…)

Slova dokážou být silnější než zbraně. Ale jen za předpokladu, že jsou vhodně využita na správném místě. Bohužel, zatím se mi zdá, že jimi plýtváme, nebo se jimi vzájemně oslabujeme a střílíme tak do vlastních řad.

Gesto, které pobuřuje?
Vyjádřím-li soucit na sociální síti FB prostřednictvím aplikace, která mi umožní upravit fotografii do barev francouzské vlajky, neříkám tím, že je Francie lepší než Sýrie a že jsou oběti ve Francii důležitější, než syrské oběti. Tohle není ani vyjádření, ani debata o tom, co je či není lepší nebo důležitější. Toto gesto nemělo nikoho pobouřit. Nemělo vyjadřovat nenávist. Naopak.
Nejsem správce FB a nevím, proč taková možnost nebyla v souvislosti s Egyptem, Ukrajinou nebo Sýrií. Ale pokud musím někomu vysvětlovat, že tímto malým gestem vyjadřuji vážnost situace a to, že soucítím s obětmi teroristického útoku, pak je síla slov k ničemu, protože na takové vysvětlování je těch slov škoda. Plýtvání slovy, plýtvání drahocenným časem.

Možná přestaňme zběsile soudit a příliš rychle komentovat, raději šetřeme slovy na ty vhodné situace.
Hel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 15. listopadu 2015 v 9:41 | Reagovat

S tím drahoceným časem a asi vším máš pravdu! Já si ani neuvědomil že to bylo na pátek 13-tého. Jinak mně se líbí že třeba YouTube, opera v sidny se mění do barev francouzké vlajky, je to nápadité a tak... Díky tobě sem si uvědomil jednu z vlastností váhy slov a vzpoměl si na systém demokracie na který bych už normálně zapoměl. Díky Hel! Článek opravdu stál za přečtení.

2 Hell Hell | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 10:39 | Reagovat

[1]: Děkuji za reakci :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se