Přednáškový týden

7. listopadu 2015 v 11:18 | Hell |  Kultura
Hrobnice sociálního života
Kamarádka, kolegyně, vrchní dealer knih, seriálů a hlavní hromosvod, když se potřebuji vynadávat/vypovídat z nějaké knihy mě přitáhla taktéž na temnou stranu: komiks. Již díky výše zmíněnému ohrozila můj sociální život, ale s prvním Supermanem mu zasadila poslední hřebíček do rakve.
Výzva zněla jasně
No a co bych to byla za komiksového fanouška, kdybych nereagovala na výzvu, že vyrazíme na přednášku s příznačným názvem Superhrdina? A tak jsme společně oslovily ještě pár lidí a už se jen těšily na úterní podvečer.

Od Herkula k Batmanovi
V Nové Akropolis jsem využila studentskou slevu (dokud pořád ještě můžu) a ušetřila celou dvacku! Poté, co zbylá část výpravy odevzdala po 90Kč za vstupenku, jsme se usadili v malinké místnosti, kde se skvěl řečnický pultík před dvěma řadami nepohodlných šedých polstrovaných židlí, které zpravidla potkáváte v bankách a na úřadech.

Přednášející
byl mladý a znatelně nervózní. Vzhledem k počtu jeho známých, kteří tvořili prakticky celé publikum, ho naše čtyřka zcela neznámých pravděpodobně vyvedla z míry. Těžko říct.

Po poměrně dlouhém úvodu, v němž vyjmenoval a popsal dvanáct Herkulových úkolů, se konečně dostal k tomu, na co se naše čtyřka nejvíc těšila.
Soudě dle času stráveného u Supermana jsme s mou dealerkou odtušily, který superhrdina je řečníkův oblíbenec.

Nadšení se nedostavilo
Prezentace, která byla promítána z dataprojektoru umístěného na skříňce mezi židlemi druhé řady, byla plná obrázků a videoukázek, což bylo osvěžující. Stejně jako krátká přestávka asi v polovině přednášky.

Nutno dodat, že si přednášející dal tu práci a donesl i na ukázku několik komiksů a grafických románů, které si mohli účastníci dle libosti prohlédnout.

Ač byl řečník sympatický a zjevně opravdu zapáleným fanouškem komiksů, u toho to asi zůstává. Od přednášky v Nové Akropolis, která je placená 90 Kč (70 Kč zlevněné vstupné), bych bohužel čekala daleko vyšší úroveň. Chápu, že nervozita dělá své a že přednášející pravděpodobně nemá příliš zkušeností s přednáškami, ale výkon srovnatelný s referátem doplněným o PP prezentaci odpovídající snaze průměrného studenta prvního ročníku vysoké školy, mě zkrátka příliš neoslnil.

Neříkám, že přednáška byla špatná, nebo ztrátou času - jako komiksová novicka jsem si alespoň udělala větší pořádek v tom, kdo patří pod DC a kdo je z Marvelu. Ale to by mi jistě s chutí objasnila i má vrchní dodavatelka, netrvalo by to hodinu a půl a ušetřila bych pár kaček (třeba na komiks).

Jiné místo, jiné téma
Tento týden byl přednáškový (když nepočítám ty školní). Ve čtvrtek dopoledne jsem se z FB Studijní a vědecké knihovny dozvěděla, že od 17h zde bude přednášet docent Vladimír Koblížek o Mistru Janu Husovi.

Středověký superhrdina
Přenáška v konferenčním sálu SVK začala a záhy bylo jasné, že docent Koblížek, jenž působil jako historik a bohemista, je odborníkem na slovo vzatým. Představil osobnost Jana Husa nejen coby reformátora církve, významného autora středověkého písemnictví či tvůrce diakritiky, ale především jako člověka ctícího morální hodnoty, bojovníka za své přesvědčení, člověka, jenž raději trpěl, než by popřel to, v co věří.

Stát si za tím, čemu opravdu věřím
Přednáška byla velmi obsáhlá, publikum dostalo velkou spoustu informací a bezesporu si mnohé odneslo. Pro mne bylo setkání s docentem Koblížkem příjemným zážitkem a z jeho přednášky jsem si odnesla především to, že bojovat za vyšší cíle, nebo třeba dobro, má smysl. Hrdina vždy nemusí být polobůh, mimozemšťan nebo miliardář oblékající netopýří kostým. I obyčejný člověk může být povzbuzením, inspirací nebo třeba i vzorem hrdiny.

Víkendové radovánky
Protože jsem tento týden absolvovala hned o dvě přednášky víc, než mívám ve zvyku, zasloužím si, myslím, víkend prožít o něco aktivněji, než sezením na nepohodlných židlích v přednáškových sálech.
A tak jsme hned ráno vyrazili s Herbem na procházku. Že prší? No a co! Vždyť není špatné počasí, jen špatné oblečení! Takže nepromokavou bundu s kapucí na sebe, staré okopané botky na nohy (kdybychom potkali bláto) a jde se!
Následovat bude nejspíš řádění v bazénu a relax v sauně.

A protože jsou klišé, která člověk musí milovat, tak deštivé odpoledne doporučuji strávit v teplých fuseklích, svetru, s čajem a veselou knihou.

Krásnou sobotu vám všem!
Hell

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se