KN - Podivná knihovna, Murakami Haruki

22. září 2015 v 6:19 | Hell |  Recenze

Murakamiho jednohubky se dají

Podivná knihovna je další z kratších útvarů současného japonského fenoménu známého v našich i jiných světových končinách pod jménem Haruki Murakami. Osobně tohoto autora nepreferuji a často mám pochybnosti, jestli i jeho velcí čtenáři ho opravdu mají rádi, nebo si jen udržují styl s Murakamiho knihou v jedné a kávou z CrossCaffe či Starbucksu v druhé ruce...Buď jak buď, nepatří k těm, které vyhledávám, ale ty kratší útvary jsou fajn!

Opět, stejně jako v případě povídky Spánek (http://www.zlinskynocnik.cz/web/kultura/knizni-tip-spanek-japonska-jednohubka-od-murakamiho/), se jedná o počin Odeonu a ani tentokrát nechybí velmi expresivní ilustrace německé výtvarnice Kat Menschik, které se již jednou velmi osvědčily.

Podivná knihovna je ovšem jedinečná v tom, že se zcela vymyká autorově stylu. Popravdě, jen těžko uvěřit, že tento až horrorový výjev vyšel z pera poetického Murakamiho.

Osobně jsem při čtení těch několika stránek zažívala pocity úzkosti, jako by autor útočil přesně na naše kdesi zakořeněné obavy a jemně do nich cinkal, jako harfistka do strun svého nástroje.

Být hnidopich, asi bych Podivné knihovně vytkla, že mi schází jasnější pointa, důvod celého příběhu, ale nejsem ani zastáncem stereotypů a už vůbec nelpím na zaběhnutých pravidlech a nutnosti (v mnoha případech často spíš křečovité) dotaženosti příběhu. Zvlášť když se jedná o takhle krátký útvar.

Podivnou knihovnu pokládám za osvěžující narušení současného trhu plného převážně severských detektivek či zdlouhavých thrillerů.

Pokud nemáte příliš času na čtení, nejste zastáncem sáhodlouhých románů, nebo prostě rádi poznáváte nové a neotřelé, pak je Podivná knihovna tím, co by vám mohlo zpříjemnit či narušit rutinní každodennost.

Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se