Sociocon 2015 report

9. června 2015 v 7:30 | Hell |  Kultura

Sociocon 2015 aneb "Všichni jsme tu cizí"


(Autorem designu letošní konference: Jakub Vaněk)
Květen byl v letošním roce nejen měsícem zamilovaných, ale především měsícem konferencí. Studenti Katedry sociálních věd pardubické filozofické fakulty se jako každoročně pod vedením Tomáše Samka svého úkolu chopili s největším úsílím o odvedení dobré práce a co nejdůstojnější prezentaci této katedry. Letošní ročník, v řadě již šestý, nesl podtitul "Všichni jsme tu cizí" a naznačoval, že se 20. kětna od 9:00 bude v pardubickém Divadle 29 diskutovat jinakost a jak se s ní vyrovnáváme. Výjimečnost šestého ročníku tkvěla také v tom, že se organizační tým, tvořený převážně sociálními antropology, snažil oslovit a zapojit do programu i příspěvky z jiných kateder, což se povedlo hned v několika případech.
Celodenní akce byla rozdělena do čtyř bloků; ve většině z nich byly návštěvníkům představeny tři příspěvky doplněné o otevřenou diskusi. Akci zahajoval vedoucí Katedry sociální věd PhDr. Michal Tošner, Ph.D., jenž přítomnému publiku nastínil program celého dne, svými slovy povzbudil a popřál úspěch organizátorům. První blok byl věnován příspěvkům s romskou tematikou, v němž jsme se od Anety Balejové dozvěděli o historii českých Romů v Letech, od Martiny Šafářové o stereotypech, které se šíří v médiích, a díky filmovému příspěvku Zbyňka Andrše jsme nahlédli do romské osady při jednom z přechodových rituálů, a to křtinách.
Po krátké přestávce následoval ekologicky laděný blok, který svižně otevřela Barbora Chvojková představením Hnutí Brontosaurus, jehož je součástí a v němž prováděla terénní výzkum. Následoval krátkometrážní etnografický film, v němž Helena Frydrychová poukazovala na problematiku úhlu pohledu, a aktivistický snímek kritizující lidský přístup ke zvířatům, jehož autorem je talentovaný vizuální antropolog Jakub Švec. Tereza Randáková nám nakonec přiblížila aktivisty z hnutí Foot not Bombs.
Po obědě představil Ondřej Matys intelektuála 15. století Mikuláše Kusánského a jeho pojetí Muhammada, na což tematicky navázal Ivan Štampach, jenž rozebral současnou situaci a vztahy Čechů k Islámu. Blok pak uzavřel host Socioconu Filip Tesař hovořící o vztahu mezi konfliktem a nenávistí. Poslední blok zahájila Lenka Rejfířová prezentací své práce, v níž se zabývá BDSM+ komunitou. David Bradna nás posléze uklidnil svým příspěvkem o japonském duchovním životě ovlivněném Západem a nakonec se nás Tomáš Ryška snažil vyvést z omylu, že pomáháme, když se zapojujeme do humanitární pomoci.
Rozmanité příspěvky a zajímavé diskuse uvádělo snad ještě rozmanitější, přesto výborně se doplňující, trio moderátorů tvořené Agathou Hrůšovou, Karlem Kopeckým a Ondřejem Nešetřilem.
V tak deštivém dni se ani většina organizátorů neodvažovala doufat v hojnou účast, avšak hlediště bylo po celý den zaplněno takřka do posledního místa. Již v průběhu konference zazněla slova
chvály od návštěvníků, ba dokonce bylo řečeno, že byl v některých směrech překonán loňský ročník, jenž nasadil laťku tak vysoko, že si letošní tým organizátorů dal za cíl se k ní alespoň přiblížit. Sociocon je jako katederní miminko, které se každým rokem zlepšuje, překonává samo sebe a získává si své místo, svou prestiž a své pravidelné návštěvníky z čím dál širšího okruhu zájemců.

Video a program s konkrétními názvy naleznete zde.
Za korekci textu děkuji Tomáši Samkovi.
Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se