Deset malých černoušků nutilo diváky umírat

17. června 2015 v 19:46 | Hell |  Kultura

Deset malých černoušků

Deset lidí z různých sociálních vrstev přijme pozvání na tajuplný ostrov. Po příjezdu však pozvaní zjistí, že hostitelé chybí. Na úvodní večeři jsou všichni přítomní hlasem z nahrávky obvinění z činů, které v minulosti spáchali, ale nebyli za ně odsouzeni.

Představení na motivy detektivního příběhu Agathy Christie, kterého se režisérsky bravurně ujali Karel a Pavel Peškovi, přimělo diváky umírat. Umírat smíchy! V Divadle Jesličky Josefa Tejkla zkrátka nikdy nic není tak, jak čekáte, protože každý kus tohoto "amatérského" souboru jakákoliv očekávání hravě předčí.

Poslední repríza 10 malých černoušků v letošní sezóně proběhla 16. 6. 2015 a já jen lituji, že jsem propásla premiéru i další reprízy, tudíž teď musím čekat na další sezónu, než se budu smět na představení vydat znovu!

Když zhaslo světlo, diváci se ztišili a čekali, co přijde, spustila dramatická hudba a na scéně se stejně dramatickým způsobem postupně začali objevovat všichni protagonisté. Mráz mi běhal po zádech a začala jsem pochybovat sama o sobě, když jsem byla přesvědčená, že by tento kus měl být humornějšího ladění, než například Bezkyslíkatí. Poměně záhy se však ukázalo, že se skutečně nemýlím a opravdu se jedná o lehčí představení.

Lehčí (taktéž ne o mnoho) ovšem pokud jde o hloubku tématu. Mluvíme-li o zpracování, jesličkáři jsou skutečně představení od představení nápaditější, originálnější, preciznější. Ať už tu mluvíme o kostýmech nebo plynutí děje, v němž se tentokrát výrazně, leč velmi vkusným a osobitým způsobem střídala přítomnost s minulostí. Abych byla upřímná, z celého představení jsem nadšená, ale kdybych měla jmenovat jeden jediný prvek, který mne naprosto uchvátil, bylo by to právě toto řešení prolnutí děje. Geniální!

Rozebírat postupně všechny postavy a jejich představitele by nakonec bylo pro čtenáře, byť laskavého, nudné, neboť bych se musela opakovat v superlativech, a proto veškeré herecké výkony shrnu tím, že je pochválím všechny najednou, protože byli senzační! Ale je pravda, že to je skutečně asi ta jediná věc, která mě v Jesličkách již nepřekvapuje - herci jsou vždy skvělí.

Soudkyně Sophie Wardgravová (Ivča Hronešová), Věro Claythornová (Monika Janáková), Kapitáne Lombarde (Jirka Černý), Emily Brentová (Klára Kaplanová), generále Mackenzie (Martin Žatečka), doktorko Armstrongová (Martinka Pešková), Tony Marstone (Lukáš Roubíček), detektive Blore (Petr Matyáš Cibulka), Ethel Rogersová (Jana Vašíčková), pane Rogersi (Jarek Plesar), policistko Smithová (Denisa Navrátilová), policisto Maine (Pavel Pešek) a charismatický hlase (Oldřich Hejkal John), děkuji Vám za Vaše výkony a zpříjemnění červnového večera.


A abych nezapomněla...až do konce jsem byla napjatá a vážně netušila, kdo je vrah.

Milí čtenáři,
pokud jste v letošní sezóně toto divadelní představení nestihli navštívit, určitě doufejte v jeho obnovení a neváhejte se na něj vydat v sezóně příští. Rozhodně za to stojí.

Hell

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se