Přednáška T. H. Eriksena

24. března 2015 v 18:34 | Hell |  Kultura

Thomas Hylland Eriksen - přednáška v Hradci Králové

Dnes, tedy v úterý 24. 3. 2015, proběhla v rámci konference "Naše společná přítomnost" přednáška na UHK celosvětově známého norského sociálního antropologa Thomase H. Eriksena.


Byť jsem již ztratila veškeré iluze o svém vlastním působení v roli sociální antropoložky, nemohla jsem si nechat ujít přednášku vědce, jenž je mezi antropology znám jako Karel Gott v Čechách. A jsem ráda, že jsem nezaváhala. Jen nás s kolegyněmi mrzelo, že nedostal více prostoru.

Jeho angličtina byla velmi příjemná, nicméně i pro ty, kteří nemluví anglicky, byla přednáška přístupná díky jedné z pořadatelek, jež po celou dobu překládala.


Eriksen zmínil několik ikon tohoto oboru, například Bartha či Levi-Strausse. Tématicky se dotkl několika témat. Rozebíral fenomén, jímž se posledních pár let sám zabývá, a to přehřívání. Ve smyslu nejen globálního oteplování, ale zejména z hlediska sociokulturního. Přirovnal to k tření dlaní o sebe - třete-li o sebe dlaněmi, vytváříte tak teplo. Stírají se hranice, lidé jsou daleko propojenější, než tomu bývalo kdysi, dochází mnohem častěji k setkávání a interakci různých etnik. V souvislosti s tímto zmiňoval fenomén globalizace. Mluvil o tom, že z tohoto hlediska byl zlomový rok 1991, protože v tomto roce padaly bariéry a ono propojování ve smyslu, v jakém ho známe dnes, začalo právě tehdy - viz vstup mobilních telefonů na trh a možnost, že jsme neustále k zastižení, propojení s ostatními lidmi. Bylo úsměvné, že během jeho přednášky mu začal zvonit telefon, který sice nepřijal, ale čímž v podstatě (nezáměrně) demonstroval, o čem mluví.
Také se dotkl protikladů zachování životního prostředí a např. ropných společností, které zaměstnávají spoustu lidí. Bylo velmi sympatické, že apeloval na to, že kvantitativní a kvalitativní výzkumy jsou stejně důležité, protože potřebujeme vědce, kteří sledují fenomény z letadla, tvoří grafy, tabulky, statistiky, ale i ty vědce, kteří jdou do terénu a zkoumají konkrétní dopady na konkrétní lokality. Zde se zlehka dotkl i v současnosti velmi ožehavého tématu, když mluvil o tom, že přece není možné, abychom se domluvili s islámskými fundamentalisty, když nebudeme schopni domluvit se jako vědci (jen s rozdílnými přístupy) mezi sebou. Jinými slovy a mimo akademickou půdu či současné nábožensko-etnické konflikty - vzájemný respekt a oboustranná snaha o komunikaci je to, co nám pomůže zůstat lidmi a je tím jediným možným východiskem pro společné soužití.

Ano, jsem z něj nadšená a přiznávám se bez mučení. Thomas Hylland Eriksen je nejen jedním z těch, díky nimž jsem si v prvním ročníku svého vysokoškolského studia zamilovala antropologii (jeho publikace Sociální a kulturní antropologie byla první kniha, která nám byla doporučena a od mnoha studentů z vyšších ročníků jsem se tehdy dozvěděla, že díky/s ní došli až na navazující magisterské studium), ale je to neuvěřitelný sympaťák a člověk, jenž má takový pohled na svět, s nímž víceméně souhlasím.

Hell
Pozn.: Za poskytnuté fotografie srdečně děkuji Kristýnce K. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se