Bezkyslíkatí...to sedí!

19. března 2015 v 20:39 | Hell |  Kultura

Bezkyslíkatí? To sedí!

Opět jsem navštívila představení divadla Jesličky Josefa Tejkla. Jednalo se o včerejší premiéru čtyř jednoaktovek na motivy polského dramatika Ingmara Villqista v režii Moniky Janákové (Osudu navzdory) a Pavla Peška pod názvem Bezkyslíkatí. Od několika herců účinkujících v tomto představení jsem byla varována, že je to pořádná dávka deprese, proto jsem byla připravená na cokoliv. Na tohle ne... O přestávce mě stálo dost sil, abych byla vůbec schopná konverzace a po představení už jsem odcházela emocionálně naprosto rozebraná s nepříjemnou nauzeou do baru na uklidňujícího panáka se svým doprovodem, ovšem ani ten nezabral a doma jsem si nakonec musela vzít prášek na spaní, abych byla vůbec schopná usnout a dnes fungovat.
Paradoxně musím říct, že to bylo tak skvělé představení, že už ho nedchci nikdy vidět.

S tradičním minutkovým zpožděním se na prázdné scéně objevovaly již známé postavy místního divadla, kteří za zvuků hudby poetickým způsobem postavily scénu a když hudba utichala, začal dialog dvou žen v posteli. Kostka sádla se sušeným ovocem. Exkurz do lesbického vztahu, v němž jedna (Monika Janáková) celý život stojí té druhé po boku, je jí neustále na blízku a čeká, zatímco druhá (Lucka Zoulová) má manžela, děti, rodinný život. Po hádce, vyčítání, pláči - jak už to tak ve vztazích chodí a známe to asi všichni - přišlo usmíření a rozseknutí celé taktovky, které bych označila jedním slovem: ŠOK!

Opět se rozezněla hudba, znovu se objevili herci s kulisami, upravili scénu a už začínal druhý příběh. Po prvotním možném tápání asi všichni pochopili, oč v příběhu jde, jak silný příběh ženy (Denisa Navrátilová), která nemůže mít děti, se na jevišti odehrává. Jak těžký je takový život s vysokou židličkou i pro jejího muže (Martin Žatečka). Přesto se může zdát, že to nějakým zvráceným způsobem může fungovat. Dokud se neobjeví jejich přítel (Vojta Houska) se svou těhotnou snoubenkou (Radka Husarová).
Jestliže mi na konci prvního příběhu ukápla slza, tak teď už jsem cítila, jak mi slzy kanou do výstřihu, když se ozvala rána a Denisa Navrátilová se neubránila pláči a hlasitému vyjádření bolesti ze ztráty Fantoma. Ještě teď se mi derou slzy do očí.

Následoval příběh Bez názvu. Příběh o umírajícím muži (Jarek Plesar), kterého přijela navštívit maminka (Martinka Pešková), jež netušila, v jak vážném stavu svého syna nalezne. Netušila, že mu bude - jako kdysi malému chlapci - utírat krev řinoucí se z nosu a dívat se na připravený černý oblek. Netušila, že jí syn zemře v náručí.

Poslední příběh Zinková běloba zpočátku dokonale zmate. Blondýnka v županu telefonuje se svým snoubencem, jehož si má za chvíli brát. Milá dívka (Jana Vašíčková), o čem asi příběh bude? Vtom se objevuje shrbený starší muž (Pavel Pešek). Mlčí. Z milé dívky se náhle stává uštěpačná, zahořklá, zlá žena. Psychotička, může někoho napadnout. Ale nikoliv. Jen dcera otce, jenž jí ublížil tím nejhorším způsobem.

Opět se rozeznívá hudba, na scéně se objevují všichni učinkující - každý se svou otázkou. Nejedna z nich možná někdy napadla kohokoliv z nás.

A protože v Divadle Jesličky Josefa Tejkla dostanete vždycky něco navíc, tentokrát zjistíte, že i na malou scénu je možné vcelku jednoduchým způsobem přenést emotivní prvky filmu. Poslední, co divák na scéně vidí, je symbol celého představení.

O hudbu a světla se během celého představení šikovně staral Karel Pešek.

Od první chvíle, kdy jsem slyšela o tomto představení a byla pozvána na premiéru, vrtal mi hlavou název. Bezkyslíkatí. Bezkyslíkatí. Jak? Proč? Už mi připadá naprosto adekvátní. Obecenstvo bylo bez dechu nejen během představení, ale zpozorovala jsem, že se mnohým nedostávalo nejen slov, ale i kyslíku po skončení a čtyřech děkovačkách.

Odvážným či emocionálně silným milovníkům kultury doporučuji reprízu 15. 4. 2015 od 19:30 v Divadle Jesličky Josefa Tejkla.
Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se