Vybíráme si svůj život

31. ledna 2015 v 6:15 | Hell |  Téma týdne
Celý svůj život si pořád jen vybíráme. Mezi něčím se rozhodujeme. Vybíráme si hračky, oblečení, hřiště, koníčky, školu, předměty v ní, přátele, partnery... Ne vždycky své volby zvažujeme, činíme tak automaticky. Jindy naopak tolik přemýšlíme o tom, co si vybrat, co udělat, že promarníme ten pravý moment KDY to/co udělat. A ne vždycky také myslíme na dlouhodobější důsledky svých současných rozhodnutí. Málokdy si uvědomujeme, že to my jsme ti, kdo si vybírají takový život, jaký máme. Jasně, lze namítat, že ne všichni máme stejné startovní podmínky a já neodporuji, souhlasím, ale všechno nezáleží jen na socioekonomickém kapitálu a život není jen o vzdělání nebo penězích.

Vybrala jsem si na základce nejlepší kamarádku - kdybych vybrala jinou, nedostala bych se na rok do Litomyšle, nepoznala některé lidi a nejspíš bych nešla studovat sociální antropologii. Kdybych nešla studovat sociální antropologii, nejspíš bych se snažila dostat na pajdák (nebo něco takového) a nepoznala bych lidi, které jsem poznala právě v Pardubicích, nebyla bych tak nadšená a přesvědčená, že chci nejmíň do pětatřiceti jezdit po celém světě na terénní výzkumy (ten entusiasmus se nějak vytratil), čímž bych od sebe neodehnala vážně bezvadného chlapa, který už přemýšlel o rodině, nerozešel by se se mnou a já bych tehdy neskončila v baru, kde jsem potkala svéh osudového chlapa a své přátele. Nebýt zdejšího barmana/majitele/kamaráda v jedné osobě, který řekl "neváhej a jeď pro něj", nejspíš bych neměla Herberta. Na náhodou nevěřím, jsem fatalistka a něco mi říká, že i kdyby se vše mělo semlít nějak jinak, stejně by k tomu došlo, nicméně i za předpokladu, že se vše stane za jiných okolností, pořád je to o volbě, kterou učiníme my sami.

Je nepopsatelně úžasné mít možnost volby, i když občas volíme špatně a následně toho někteří litují. Na druhou stranu - i kdybychom se rozhodovali vždycky správně, bylo by to skutečně správné? A navíc - kdyby se v životě občas něco trochu nepodělalo, tak by ten život byl šílená nuda, nemyslíte?

Hell

Autor fotografie: Jarek Plesar
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se