Gordon, Edith Templetonová

26. ledna 2015 v 9:00 | Hell |  Recenze

Gordon

Autor: Edith Templetonová
Rok vydání: 1966
Překlad: Ladislav Nagy
Ilustrace: Obálku s použitím obrazu Symbióza Václava Tikala navrhl Pavel Hrach
Nakladatelství: Odeon, Praha 2004
Počet stran: 204 (včetně překladatelova doslovu)

Sadomasochistický psychologický román se odehrává krátce po 2. světové válce v Londýně, kam přijíždí vypravěčka příběhu Louisa. Hned na začátku příběhu se zde setkává s psychiatrem Richardem Gordonem, který ji ani v nejmenším nepřitahuje, přesto dojde ke koitu a od této chvíle se rozvíjí příběh dvou lidí. Sadistického Gordona ve středním věku a o dost mladší Louisi, jež se mu oddává a s rozvíjejícím se příběhem v sobě nachází submisivní ženu, které vztah s Gordonem a způsob, jakým se k ní chová na veřejnosti i v soukromí vyhovuje. Skrze dialogy mezi hlavními postavami se čtenář brzy dovtípí, že submisivita a touha po starším muži je v hlavní ženské postavě dávno zakořeněná.

Louisa
Ani ne třicetiletá žena, která v mužích stále něco hledá, občas zakotví, ale dokud nenajde sama sebe, nepovede se jí nalézt ani ideální vztah. Pro mě naprosto nesympatická postava, která se chvílemi chová jako sebestředná pindulína, čemuž i odpovídá její intelekt a vzápětí nato přijde s hlubokou - no, řekněme hlubší - myšlenkou. Celkem nevyrovnaná, zmatená. Velmi povrchní. Snaží se o jakousi revoltu, emancipaci, přitom ve skutečnosti nejen že taková není, ale otázkou je, zda takovou vůbec chce být?

Gordon
Od samého začátku působí velmi rozhodným, pevným dojmem. Z této postavy na mne přecházel určitý druh klidu, vyrovnanosti, jako by jasně věděl, co chce/potřebuje a šel si za tím, tedy až na sklony k výraznému sexismu. Má své sexuální fantazie, které si se svou mladinkou subinkou plní, až přichází zvrat a až na konci příběhu se dozvídáme, že takový Richard Gordon vůbec není, ba naopak. A tím, kdo měl celou dobu nad někým moc, nebyl on, ale naopak Louisa.

"A já bych přitom tak ráda byla hloupá ženská, tak ráda bych vyměnila všechnu svou inteligenci za jedno jediné slůvko, kterým by ocenil mé ženské půvaby, a bylo by mi úplně jedno, jak by ta chvála byla otřepaná."

Gordona jsem četla na doporučení, když jsem se poptávala na román/novelu, která by byla ve stylu Příběhu O. Mám dojem, že mému milovanému Příběhu O se už asi nikdy nic nevyrovná, přesto musím říct, že nejsem zklamaná. Přestože jde o román s BDSM tématikou, autorka se zdařile vyhla vulgárním popisům sexuálních aktů. Kniha tak může působit až velmi prudérně, nicméně já to pokládám spíše za velké plus, jelikož mnohé tak zůstává čtenářově fantazii a stejně jak je pro mne u hororů děsivé právě to, co není vidět/co není popsáno, je tomu očividně stejně i u erotiky - a přesně to, co není barvitě popsáno do posledního detailu je nakonec mnohem více vzrušující.
Pokud jde o psychologii postav - Louisa je pro mne určitým způsobem archetypální, řekla bych dokonce, že mi v souvislosti s ní někde vzdadu v hlavě vyvstává slovo klišé, ovšem Gordon, to je jiná! Gordon mě bavil a i když jsem neviděla vývoj jako takový, naprosto mne dostal zvrat na konci jeho dějové linky. Nejsem si jistá, zda to byl skutečný záměr autorky, nebo takový charakter zkrátka vyplynul během psaní, ale efekt pro mě perfektní.

Hell
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se