KN - Žena v černém, Susan HIll

17. července 2014 v 17:01 | Hell |  Recenze

Žena v černém

První, co mě lákalo na této útlé knížečce, bylo zasazení děje do staré Anglie, jíž si stereotypně
představuji jako děsivé, studené prostředí, které je většinu času zahalené (snad i jen domnělou) mlhou, která se člověku vtírá takřka pod kůži.

Dalším důvodem byla informace, že podle této knihy byl natočen i mysteriózní film, v němž se Daniel Radcliffe snaží (celkem úspěšně, řekla bych) vymanit ze své životní role obrýleného kouzelníka bojujícího se ztělesněním zla v podobě jistého samozvaného lorda.

Po přečtení románu/novely jsem byla tak nějak v rozpacích. Proto jsem se rozhodla, že nechám svůj dojem ještě trochu dojít (jako těstoviny v předražených hrncích) a teprve potom napíšu něco jako recenzi. Už to bude týden. Mám za sebou přečtenou jednu a rozečtenou další knihu, přičemž ve volných chvílích jsem se v myšlenkách stále vracela k Ženě v černém, abych si ujasnila, jaký mám na ni názor. S politováním musím říct, že se nic nezměnilo. Stále jsem z ní rozpačitá. A to bude pravděpodobně můj konečný dojem z této knihy.

Žena v černém je skutečně, jak již bylo v úvodu řečeno, velmi útlá kniha. Přesto se mi nepodařilo ji přečíst během jednoho - tří dnů, jak jsem u knih takového rozsahu zvyklá.
Nevím, zda šlo o nějakou chybu v překladu (originál jsem nečetla), nebo skutečně autorka má pro mě tak nečtivý styl psaní. I přes několikeré pokusy se mi nedařilo se začíst, od čehož se možná odvíjí i můj celkový pohled na knihu.

Atmosféra, na níž jsem se tak těšila, se mi zdála křečovitá, zkrátka umělá. A místy jsem se nudila tak, že jsem se přistihla, že vůbec nevnímám co čtu, protože se mé myšlenky neschopné udržet pozornost u nečeho nezáživného ubírají zcela jiným směrem, a tak jsem se nejednou musela o čtvrt - půl strany vrátit a číst znovu. Přitom ale příběh má, podle mě, skvělý potenciál. Klasické duchařské příběhy mám velmi ráda, mají atmosféru, která vám tak nějak z principu staví do pozoru chloupky vzadu na krku. To jsem u Ženy v černém postrádala. Místy už jsem byla tomuto stavu velmi, velmi blízko, ale bylo to jako sex s nešikovným partnerem - už se skoro blížíte vyvrcholení, ale nakonec to stejně nedopadne a zůstane zase u zápletky.

Kromě toho se mi první část zdála oproti konci neuvěřitelně roztahaná. Poslední kapitola (možná dvě), která má celý příběh dovysvětlit a uzavřít, kde se konečně děje něco zajímavého, tudíž by jí slušel větší prostor, byla v porovnání s předchozími kapitolami uspěchaná. Příběh se musí vyvíjet a gradovat a vyvrcholení má být nejintenzivnější. Jenže tomu předchází právě ten vývoj, který jsem zde postrádala. Ona poslední část měla takový spád, že to působilo, jako kdyby ani nebyla součástí těch předcházejících desítek stran, tím pádem je pro mne kniha nevyvážená, postrádá harmonii.

A smutně musím dodat, že tentokrát film předčil knižní předlohu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se