Sociocon 2014 report

24. června 2014 v 18:19 | Hell |  Kultura
S menším zpožděním z důvodu nedstatku času, avšak přece je tu report ze studentské konference: Sociocon 2014

V úterý 6. května 2014 v 11 hodin v Divadle 29 v Pardubicích byl zahájen již pátý ročník studentské konference, který pořádají studenti a přednášející Katedry sociálních věd pardubické univerzity. A musím říct, že letos byla konference mimořádně povedená.

Z důvodu nepřítomnosti děkana fakulty zahajoval akci vedoucí katedry PhDr. Michal Tošner, Ph.D., dále zde na úvod pronesl pár slov Mgr. Tomáš Samek, M.A. a poté již nic nebránilo tomu, aby prostor dostali studenti, vyučující a významní hosté se svými příspěvky.

Dopolední blok velmi zdařile otevřel Bc. Jan Mertlík se svou prezentací na téma "Přežili jsme Srebrenici". V půl hodině, během které patřilo podium a mikrofon - stejně jako publikum - pouze jemu, nás seznámil s problematikou Srebrenického masakru, který byl tématem jeho bakalářské práce. Nastínil, jakým způsobem probíhal jeho výzkum k této práci a také například, co mu hladký průběh výzkumu znepříjemnilo. V této půlhodince proběhla i poměrně živá diskuse, v níž se opět projevilo, že bakalář Mertlík se v problematice skutečně orientuje a k událostem v Srebrenici má vytvořené silné pouto. Nejen že projevil odbornou připravenost pro práci vědeckého pracovníka, ale zároveň také schopnost citlivého přístupu.

Po Janu Mertlíkovi vystoupila PhDr. Jana Jetmarová, Ph.D. se svým v mnoha ohledech skvělým příspěvkem osvětlujícím přítomným návštěvníkům "Co napáchal neoliberalismus v Bolívii a v sociálních vědách".

A tento dopolední blok velice svěžím způsobem, avšak vkusně, zakončil Vráťa Podroužek, který nás seznámil se svou bakalářskou prací, v níž se zabývá tématem "Získávání češství".

Dopolední blok byl doslova plný silných příspěvků, které sice byly tematicky dost odlišné, přesto nebo možná právě proto nenechaly návštěvníky konference vydechnout, což bylo patrné, podle velmi živých, plodných diskuzí, jimiž byly jednotlivé příspěvky zakončeny.

Po hodinové přestávce na oběd, která se neobešla bez prvních komentářů k letošnímu Socioconu, otevřel odpolední blok Adam Duffek s příspěvkem "Manažeři lidských duší", v němž publikum seznámil s tím, jak se pokoušel o etnografii kontroverzních strategií Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

Téma tohoto příspěvku v sobě nesl velmi silný potenciál, který ovšem nebyl tak zcela naplněn. Nicméně i tak byl dosti zajímavý.

Následoval první zahraniční host. A to Jeff Schonberg ze San Francisca se svým příspěvkem "A Phenomenology of the Photographer; Representing violence in and around San Francisco, California", který byl doplněn o řadu silných fotografií.

Výstup Jeffa Schonberga byl pro katedru sociálních věd velkou poctou, přesto si myslím, že 75 minut bylo přece jen trochu moc v porovnání s 30 minutami, jež byly vyhrazeny pro většinu ostatních příspěvků, které mohly být pro mnohé i zajímavější, nehledě na jazykovou barieru.

Po krátké přestávce pokračoval Ondřej Nešetřil se svou prezentací a příspěvkem na téma "Pravidla názoru", v němž publiku nastínil, jak analyzoval pomocí kritické diskursivní analýzy vlastnoručně sesbírané názory a výpovědi neromských aktérů na téma Romové/Cikáni.

Po něm následoval druhý významný host, jímž byl Alessandro Testa z Itálie, který promluvil o tom, jak na něho působí Česko. Součástí jeho prezentace byl i krátký film.

Odpolední blok zakončila perfektně Bc. Anna Šimečková svým příspěvkem "Nakolik jsi katolík?", který vycházel - jako u mnoha ostatních z její bakalářské práce. Její výzkum se týkal vyjednávání sociálních hranic římských katolíků.

Právě výstup bakalářky Šimečkové bych chtěla opravdu vyzdvihnou a to zejména její přednes, formu, styl, jakým o svém tématu hovořila, její plynulé přejití od obecných ke konkrétním informacím. Úroveň tohoto příspěvku byla opravdu velmi, velmi vysoká. I díky tomu jsem přesvědčená, že se stal zajímavým i pro ty, kterým se podle názvu a popisu téma nemuselo zdát jako to z nejzajímavějších, jímž se ale nakonec díky Šimečkové jistě stalo.

Následovala další přestávka a poslední blok, v němž vystoupil Radek Vorlíček s příspěvkem "Erasmus v Anglii: Stojí to za to?", Bc. Ladislav Švec pohovořil o své prezentaci na téma "Akce kapr", která byla doplněna o fotoreportáž a krátké video. Jako poslední se představil Václav Bober se svým filmem "Etnografie Capoeiry v ČR".

Konferenci zakončila afterparty v Klubu 29, kde zahrály kapely Gimme Shelter a Donrvetr.

Organizační tým Socioconu pod vedením Mgr. Tomáše Samka, M.A. letos nastavil tak vysokou laťku, že již teď se mnozí nemohou dočkat příštího ročníku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se