Zklamala jsem...

4. července 2013 v 22:38 | Hell |  Co se děje?
Zklamala jsem. A nejvíc zase sebe.
Onehdy jsem setrvala se svými přáteli do pozdních nočních (a posléze brzkých ranních) hodin v přátelském rozhovoru, který se ovšem v jednu chvíli zvrtl tam, kam nejspíš neměl; respektive já bych byla mnohem radši, kdyby k němu nedošlo...

Už si vůbec nevybavím, jak jsme na téma týkající se romské menšiny narazili, ale vcelku veselý večer se rázem změnil ve vášnivou debatu. Samozřejmě jsme nepili minerálku, tudíž alkoholový opar, který nás obklopoval, umocňoval emoce. Nejsilněji asi u mě, jelikož jsem dopustila, aby ze mě byla cítit hysterie. Šlo vlastně o to, že se mi nedařilo přesvědčit dva dost rozumné lidi (a své přátele k tomu), že je-li člověk slušný, pracovitý, má snahu nebýt odkázaný jen na státní podpoře a sociálních dávách, ale naopak chce se o sebe a svou rodinu postarat sám, pak je jedno, jestli má romské příjmení a tmavší pleť, protože si zaslouží stejnou šanci jako kdokoliv jiný, zvláště pak, je-li to etnicky Rom, ale narodil se v Čechách jako Čech. A že takoví Romové jsou. Moje hysterie se projevila ve chvíli, kdy mi došlo, že bych mohla být stejný člověk, jakým jsem - mentálně, intelektuálně, morálně -, jen bych se jmenovala třeba Horváthová a nebyla bledule, ale měla bych tmavší pleť a už by se mnou třeba ti dva přátelé vůbec neseděli, nediskutovali, třeba by mi nedali šanci jim ukázat, že nejsem "hloupá" a že pracuju alespoň brigádně, když jsem zatím ještě studentka. Jak říkám, vypitý alkohol taky udělal své a mně vyhrkly slzy, protože mi v ten moment došlo, že já si občas dělám život těžší, než bych musela, jen proto, že se špatně rozhodnu, ale že je spousta lidí, kteří nemohou za to, v jaké zemi a komu se narodili, a už jen proto musí mít štěstí, aby jim dal někdo šanci dokázat, že jsou lepší, než si spousta lidí myslí.
Zároveň mě přepadl pocit totální bezmoci a zklamání sama ze sebe - když nedokážu o tomhle přesvědčit své přátele, jak má pak "celá" společnost dát šanci těm, kdo o ni stojí?

Ano, vím, že toto téma je pořád dost složité (ne-li v posledních několika letech složitější než kdykoliv předtím), tudíž byl víceméně nerozum ho zkoušet rozlousknout s nějakou tou promilí v krvi, avšak na druhou stranu je smutné vůbec to, co se celkově děje a že je pak možné k takovýmto debatám dojít; poněvadž já si stojím za tím, že barva kůže by nemělo být řazeno mezi hodnotící měřítka, ba dokonce by to mělo být jako s barvou očí - všimnete si, že je má někdo modré, ale taky vás hned nenapadne, že modrý odstín očí je mutace, a dál se zajímáte o jeho charakter a nezavrhnete ho proto, že nemá stejnou barvu očí jako vy.
Já vím...byla bych naivní, kdybych si myslela, že k tomuhle někdy svět dospěje. Přesto si ponechám alespoň střípek naděje, protože "Naděje" je to s křídly, co hnízdí uvnitř nás a pěje písně beze slov a stále zvedá hlas.* A protože až ztratím, zapomenu, pohřbím přání, představu, sen o tom, že se k sobě lidé chovají slušně a bez etnických, elitářských či jakýchkoli jiných rozdílů, poněvadž všichni jsme lidé a všichni bez rozdílu máme pravděpodobně toho společného předka z Afriky, tehdy ztratím především část sama sebe. Z vlastního selhání a uvědomění mě předpadla úzkost a od té chvíle mi v hlavě zní píseň, která jako jediná snad dokáže vystihnout, co slovy nedokážu popsat (Nebo alespoň pro tuto chvíli)...Earth song
* Emily Dickinson

Hell
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 blažena blažena | Web | 5. července 2013 v 7:06 | Reagovat

Já myslím, že jsi nezklamala, prostě to v tobě je a já jsem ráda, že někoho takového znám, byť i jen virtuálně.
Některé lidi (i přátele) prostě nepřesvědčíš. Já ztratila takhle kamarádku, taky virtuální, když jsem se zastávala té malé romské popálené Natálky, ona "kamarádka" Když jsem jí napsala, že by změnila názor na výši trestu, kdyby bylo popálené dítě "bílé" a nebo nedej bože třeba její vnouče. Napsala mi, že kluci byli nerozumní, že to byla jen klukovina a ta malá je stejně romka, tak co.

Posílám aspoň pohlazení....

2 HellenaF HellenaF | E-mail | Web | 5. července 2013 v 11:24 | Reagovat

[1]: Děkuju za podporu...Také jsem ráda, že znám někoho, kdo tuhle situaci nevidí až tak radikálně...
Maminka, ta mi zas říká, že si to nesmím až tak připouštět, jinak bych se z toho, co se ve světě děje, mohla i zbláznit...a má pravdu - kdybych byla víc flegmatik, než empatik, ušetřilo by mi to hodiny melancholie, když moc přemýšlím o životě. :-)

3 blažena blažena | Web | 5. července 2013 v 15:08 | Reagovat

Maminka má pravdu, já jsem toho toh zářným příkladem, kam až přílišná empatie vede. Jenže...já vím, že bych s tím měla něco dělat, rozumově ano, ale nějak to nesvedu a výsledek je, že se trápím.

Tak přeju, ať se to tobě podaří překonat, třeba ještě není pozdě.

4 HellenaF HellenaF | E-mail | Web | 5. července 2013 v 15:39 | Reagovat

[3]: Přesně! Hlava mi radí moc dobře, ale emoce na to příliš nereagují...Pak se zas dostávám k otázkámm typu: Jsem snad proto, že jsem empatická, horší člověk? A nebyla bych spíš horší člověk, kdybych se přestala řídit svým srdcem a intuicí...? (Někdy až moc filozofuju, vím :-) )

5 Robka Robka | E-mail | Web | 5. července 2013 v 20:01 | Reagovat

Určitě nejsi horší proto, že přemýšlíš a umíš se vcítit. Jen to takoví lidé mají v životě těžší. Neumí všechno hodit za hlavu, mávnout rukou a odsoudit bez přemýšlení.
Moje založení je taky spíš empatické, s čímž mívám problém, protože mě pak někteří lidé využívají. A jsem snílek a idealista, což se dneska moc nenosí. Ale přesto věřím v to dobré, co v lidech je.
Co se děje v poslední době kolem Romů a většinové společnosti, to mě trochu děsí. Vyplouvá na povrch zlo a zloba, rozdmýchávají se spory mezi oběma tábory a to není dobré. Vím, že spousta lidí má s konkrétními Romy špatné zkušenosti a nedivím se, že jsou naštvaní. Ale daleko víc mě děsí, že na těchto protestech se zviditelňují neonacisté, kteří vidí jen barvu pleti. Pak to většinou odnese nějaký chudák, co za nic nemůže - jako tehdy Natálka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se