Žena, která hledá miny

25. června 2013 v 11:55 | Hell |  Inspirativní ženy
Původně jsem měla v plánu první článek v této rubrice věnovat Margaret Thatcherové, které si velice vážím jako schopné, velmi odhodlané političky, Emily Dickinsonové za básně, v nichž se tak často nacházím, Diane Fossey za její celoživotní boj za záchranu horských goril (mých oblíbených), pro které nakonec i zemřela, či Barbře Streisand, díky níž jsem před lety pochopila, že žena nemusí vypadat jako typická magazínová kráska, aby ji lidé milovali.

Avšak můj názor se změnil, když jsem do sebe dnes ráno lila už druhý hrnek bílé kávy a předčítala včerejší noviny své psí stařence, která je hluchá jako poleno, a tím pádem i jediná, kdo mě nadšeně poslouchá, když ji informuju o svém horoskopu či záplavách u nás a v Indii.
V MF DNES jsem narazila na článek o ženě, která hledá a zneškodňuje miny, které v Kambodži

zabíjejí desítky lidí ročně a to dokonce i roky po skončení bojů a úrodná půda, kterou by tato chudá země mohla obdělávat a alespoň částečně tak bojovat se svou chudobou, leží jen tak
ladem.
Chit Saya je třiatřicetiletá Kambodžanka, která už pět let každý den pracuje pro britskou nevládní organizaci MAG International a i když se zpočátku bála, dnes už je pro ní hledání min, ba dokonce dotýkání se jich pod zemí, rutinou. A je odhodlaná to dělat, dokud nezmizí poslední mina.

Tato mladá žena se pro mě stala ztělesněním odvahy! Vždyť si to představte: Chit Saya posouvá centimetr po centimetru detektor a náhle se ozve specifický zvuk, jenž znamená "tady by mohla být nášlapná mina", a tak Chit vytáhne podložku, na níž si klekne, pak odměří třicet centimetrů od místa, kde by měla být mina, jakýmsi papírovým trojúhelníkem, poté vyhloubí jamku a ručně se prohrabává k mině, kterou - pokud tam skutečně je - čeká kontrolované odpálení. Neskutečné!

MAG International v Kambodži odstranila přes 65 tisíc nášlapných min a bezmála 1200 protitankových min. Tato organizace zaměstnává na 331 lidí, mezi nimiž je sto žen a dvacet lidí, kteří přišli kvůli minám o některou z končetin.

Chit Saya a všichni ostatní, kteří tuhle práci vykonávají, si zaslouží náš obdiv. Nejen, že jsou odvážní, ale musí tuto zemi skutečně milovat, když pro ni a pro ty, kteří pak budou moci obdělávat odminovanu půdu, nasazují denně vlastní život.

Chit Saya je moje hrdinka z Kambodže!

Hell

Zdroj:
MF DNES XXIV/146; A7, Iveta Polochová
Obrázek: www.flickr.com
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | E-mail | Web | 29. června 2013 v 21:15 | Reagovat

Díky za tento článek, o takových lidech by se mělo psát více.

2 HellenaF HellenaF | E-mail | Web | 30. června 2013 v 9:39 | Reagovat

[1]: Taky si to myslím, a tak: Rádo se stalo! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se