Romové

12. června 2013 v 22:49 | Hell |  Téma týdne
Nejpočetnější etnická menšina na našem území podle zjištění lingvistů pochází z indického subkontinentu, odkud začali Romové přibližně v patnáctém století migrovat do všech zemí světa. U nás byli zpočátku kočovní Romové přijímáni víceméně kladně, dokud však nezasáhla církev, které se příliš nezamlouvalo, že Romové jsou sice věřící, ale neuznávají církev jako instituci (když si vezmete, že někdy v 16. století měla u nás tato instituce úplně jinou pozici než nyní...). O století později se Marie Terezie snažila o asimilaci usedlých Romů a vyhošťování kočovných. Přeskočíme pár desítek let a dostaneme se k začátku 20. století, kdy byla řada Romů usedlých, a jistý impotentní abstinent známý pod jménem Adolf Hitler uznal, že především Romové a Židé nemají právo na život.

Je rok 2013. Etnických konfliktů přibývá (útoky směřují z obou stran), nenávist se stupňuje a lidé pomalu ztrácejí lidskost.

Snad všemi zpravodajskými pořady na všech dostupných kanálech a na internetu kolovalo video - šlo o záznam z bezpečnostní kamery, na němž byla zachycena skupina několika Romů, kteří brutálně napadli muže a ženu. Neodpustitelné, naprosto nechutné a zbabělé, protože jen zbabělci se chovají jako hrdinové, když jsou v početní převaze. Naprosto nedokážu pochopit, kde se v lidech bere to zlo, které je nutí se takhle chovat. Stejně tak ale nerozumím tomu, proč bůhví kolik lidí útočí na novopečenou maminku paterčat. Proč?! Proč jí lidé vyhrožují? Proč jí závidí, že něco dostala pro svoje děti? Uvědomují si ti agresoři (byť "jen" verbální), že za to může ten boom, který způsobila média? Myslím si, že kdyby Alexandra Kiňová nebyla romského původu, ale jmenovala se třeba Marie Nováková a byla z majoritní společnosti, ten boom by byl stejný, protože šlo o to, že čeká paterčata. A pokud jí někdo závidí ty kočárky, hračky a peníze, měl by si uvědomit, že mít doma pět uřvaných dětí není žádná velká výhra. Kromě toho, její partner, otec nejprobíranějších miminek v Česku (alespoň za posledních pár týdnů), má zaměstnání, tedy jde o naprosto běžnou rodinu, nikoli zoufalce závislé na podpoře.

Už by bylo na čase, abychom se všichni naučili rozlišovat lidi na slušné a sprosté, hodné a zlé, ne na bílé a černé, protože barva pleti je naprosto irelevantním kritériem pro určování charakteru.
Bez obalu řečeno - stejně jako se najdou šmejdi, pijavice a povaleči mezi majoritou (a co jich je!), tak se najdou mezi Romy; a právě tak jako se najdou slušní lidé mezi majoritou (taky jsou!), tak se najdou i mezi Romy.

Dá se říct, že dost dělají předsudky. Ale zkuste se na to podívat i z jiné strany...O Češích je ve světě známo, že kradou a mají levné holky. Jste-li žena, kradete a živíte se prostitucí? Jste-li muž, kradete a znáte hodně prostitutek?

Nejsem žádný zaslepený zastánce Romů. Jsem jen člověk, který si váží slušných lidí a nedokáže pochopit lidskou zlobu, nenávist a agresi. A tohle nechci ani nikdy pochopit, protože si myslím, že ve chvíli, kdy bych něco takového dokázala pochopit, mohla bych být takového jednání sama schopná. Slyšela jsem i názor, že naopak, že se mi to stát nemůže, a tak bych spíš mohla být ta, která by mohla vysvětlit, proč se nechovat nenávistně, ale bohužel...takový optimista nejsem.
Kdo nechce slyšet, nebude naslouchat. Kdo nechce pochopit, nebude se snažit chápat. Kdo nechce vidět, zavře oči...Tak to je. Ale kdo máte ještě pořád srdce na pravém místě, poslouchejte, zkoušejte porozumět a nebojte se nechat oči otevřené.

Hell
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Robka Robka | E-mail | Web | 12. června 2013 v 23:08 | Reagovat

Pěkný článek! Lidská zloba, závist a agrese bohužel dnes bují - i když tady na internetu jen slovně u takzvaně slušných lidí. Hodně zla napáchají i média a politici. Myslím, že u nás v Čechách se rasismu nebývale daří a to na obou stranách. Pokud se to nezmění, tak nevím, kam až to v budoucnu může vést.

2 hellenaf hellenaf | E-mail | Web | 12. června 2013 v 23:33 | Reagovat

[1]: Děkuji. :-)
Ano, souhlasím. Média jsou v dnešní době takžka všemocná a mohou pěkně zahýbat veřejným míněním a politika našeho státu...to je kapitola sama pro sebe...
Řekla bych, že to nejde od desíti k pěti, ale od pěti k nule. Myslím, že jediná možnost na zlepšení je právě v tom, co jsem psala v článku - soudit lidi dle charakteru, ne barvy pleti...a i to platí pro obě strany (všichni gadžové taky nejsou rasisti)...

3 blažena blažena | Web | 14. června 2013 v 18:03 | Reagovat

Krásný a výstižný článek, se vším souhlasím, ani já nejsem slepý zastánce, ale znám i pár opravdu velice slušných Romů a proto si nedovolím všechny házet do jednoho pytle.

Dneska jsem zaslechla, že nějaký stánkař snad kvůli ukradené klobáse útočil nožem a Roma, který se celou věc snažil urovnat napadl..onen slušný Rom na četná bodná zranění zemřel. :-(

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 14. června 2013 v 20:45 | Reagovat

Je to jak se vším - všichni bílí nejsou slušní a všichni Romové nejsou na podpoře. I když je to k nevíře, znám více pracujících Romů...

Někdy mě ale štve, že se jen stačí na nějakého Roma křivě podívat a už hned řvou: diskriminace!
Měli by si prostě uvědomit, že jestli chtějí využívat výhody většinové společnosti, měli by i přijmout její povinnosti.

[1]: s těmi médii a politiky souhlasím...

5 hellenaf hellenaf | E-mail | Web | 15. června 2013 v 9:02 | Reagovat

[3]: Děkuji. :-)
Ano...stávají se i takové věci, ale o těch se příliš nemluví. :-( Ale věřím tomu, že kdyby to bylo naopak a nezemřel Rom, kterého zmiňujete, už by nás ta média zase pěkně masírovala...:-/
Kam ten svět spěje...?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se