Miloš Zeman

24. května 2013 v 8:00 | Hell |  Téma týdne
Kde začít? Tak nejlépe asi od začátku...nebo alespoň od chvíle, kdy Miloš Zeman vstoupil do mého života a zanechal v něm výraznou stopu. To se stalo během první přímé volby prezidenta ČR začátkem letošního roku. V prvním kole jsem svůj hlas dala někomu zcela jinému, s kým jsem měla více společných názorů, koho si velmi vážím a koho jsem si dovedla představit, jak v zahraničí důstojně, s grácií reprezentuje naši republiku. Bohužel tato osoba nepostoupila, tudíž jsem stála před rozhodnutím, koho si vybrat. A tehdy začalo mé mnohahodinové, ba dokonce několikadenní studium obou kandidátů, propojování informací s realitou, prostě kritická analýza sesbíraných dat, jak by to měl podle mne udělat každý občan, než jde k volbám (možnost volit beru jako výsadu, a proto si myslím, že je na místě se k volbám postavit zodpovědně). Ano, volila jsem Miloše Zemana. Nejsem ani komunistka (a v něm komunistu primárně neshledávám), ani ovce, jak někteří nazývají voliče, kteří se rozhodli jinak, jelikož jsem svému rozhodnutí dala s největší pravděpodobností více času a více práce, než mnozí jiní. (Mimochodem - odsuzovat někoho, jen proto, že má jiný názor je podle mne nanejvýš egocentrické a hloupé, nehledě na to, že by mě zajímalo, kde v sobě lidé berou tu drzost, kdo nám dal právo někoho soudit, protože má jiné názory, jiný životní styl, jinou fyziognomii atd.?!)
Ale zpět k panu Zemanovi. Zvolili jsme si ho. Takhle funguje demokracie, po které snad všichni s tímto politickým názorem bažíme. Kampaň, která vypukla jen pár dní, snad i hodin, po vyhlášení výsledků voleb - placky a obrázky na FB s nápisem "Stydím se za svého prezidenta", se mi zdála jako poněkud nepromyšlená reakce, jelikož v tu chvíli nebylo za co se stydět, vždyť tehdy ještě ani nebyl ve funkci. Teď! V tuto chvíli bych se sdíleným obrázkům a plackám nedivila. Aféra s virózou proběhla všemi médii a vzbudila různé reakce. Těžko posuzovat, zda je horší ukradené protokolární pero, o němž běžely zprávy na všech kontinentech (kromě Antarktidy...i když, co víme, co si teď tamní fauna říká o panu Klausovi...), nebo opička, za kterou by se nemusela stydět pražská zoologická zahrada? Každopádně se mi tak zdá, že mezinárodní ostuda se stala jakousi disciplínou, v níž by se naši státníci mohli ucházet o zlato na příštích OH! (Jen pro informaci, Karla Schwarzenberga si velmi vážím, ale své rozhodnutí bych nezměnila...ono zprávy o spícím prezidentovi by také asi nebyly právě nejreprezentativnější...)
Další významnou kauzou spojenou se jménem naší současné hlavy státu je udělení a předání profesorského titulu v oboru kulturní a sociální antropologie literárnímu kritikovi Martinu C. Putnovi. Média podávala jakousi Zemanovu zdráhavost jako homofobní jednání, s čímž se mi nějak nechce souhlasit, jelikož mu údajně nevadila ani tak Putnova účast na Pochodu gayů Prahou, jako spíš transparent s nápisem: "Katolické buzny zdraví Bátoru," který nesl, což si myslím, že spousta konzervativnějších lidí může chápat. Abyste mi rozuměli; nemám nic proti homosexuálům, mám celkem spoustu přátel, kteří nejsou hetero, ale přece jen...tento transparent i mně připadne tak nějak přes čáru. (Asi jsem větší konzerva, než jsem si kdy myslela!) Ale to už je otázkou vkusu. Když se řekne "profesor", sama si představím osobnost jako je například doc. Oldřich Kašpar (také vyučující na UK), takže v tomto směru bych Miloše Zemana nestavěla na pranýř...ovšem ani na piedestal!
Osobně si však myslím, že konkrétně tato kauza je poněkud přemedializovaná a jen těžko říct, co za čím stojí. To, že se za pana Putnu postavila spousta akademických kolegů a studentů svědčí o tom, že mu patrně profesorský titul přejí a věří, že si ho zaslouží, což je podle mne silný "argument", avšak dokážu pochopit i pohnutky Miloše Zemana (pokud tedy uvádí ty, které jsou pravdivé, nikoliv politicky korektní).
Lidé, včetně mě!!!, si občas neuvědomují, že na všechny věci lze pohlížet z více perspektiv, stejně jako den má proti sobě noc a pohled ze severu na jih zdaleka není stejný jako z jihu na sever.

Co tedy závěrem? Jak už jsem řekla, své někdejší rozhodnutí bych nezměnila. Spíš bych dala Milošovi šanci, aby mohl své voliče, i ty, kteří mu svůj hlas nesvěřili, překvapit. Však na to tak jako tak má ještě pár let.
Hell
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 blažena blažena | Web | 24. května 2013 v 10:25 | Reagovat

Se mnou to bylo stejné, původně nebyl Zeman mým favoritem, ale ve druhém kole jsem se pro něho rozhodla a nelituju..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se