Legalizace marihuany

20. května 2013 v 7:00 | Hell |  Téma týdne

Legalizace marihuany

Ano či ne? Toto - bezmála hamletovské - téma je velmi diskutabilní a právem diskutované. Je dokázáno, že marihuana má své léčivé účinky (o tom bych se rozhodně nepřela), ale na druhou stranu jde pořád o drogu silně ovlivňující vědomí a chování jedince. V tomto případě nelze generalizovat, jelikož má na každého jiné účinky. (To bych ráda zdůraznila - jsem si vědoma odlišností účinků a dopadů!) Nicméně srovnávat marihuanu s cigaretami a alkoholem?! Pokládejte mě třeba za puritána s klapkami na očích, ale to prostě ne! To je stejné, jako byste chtěli srovnávat cigarety s čokoládou, protože na tu je - jak známo - také snadné vypěstovat si závislost. Budeme tedy její prodej omezovat na plnoleté jedince?!

Nechci rozhodně nikoho moralizovat. Sama kouřím a občas se i napiju, ale jinak jsem odpůrcem látek silně ovlivňujících vědomí člověka, tedy zákonem zakázaných přírodních a syntetických drog. Netvrdím, že nemám s marihuanou žádné zkušenosti (takový pokrytec nejsem), ale jsem 100% přesvědčená, že za účelem zlepšení si nálady už bych trávu nepožila. Měla jsem možnost sledovat pár svých přátel, jak se stali těžce závislými na této látce a katastrofálně to ovlivnilo jejich osobnost, popřípadě se přes marihuanu dostali k dalším, mnohem nebezpečnějším drogám.

Navíc jsem pracovala jako dobrovolnice v jedné organizaci pro jedince s psychotickým onemocněním (např. schizofrenie, bipolární afektivní porucha) a vím, že tuto vážnou nemoc může vyvolat i jedna jediná empirie s látkami, které obsahuje marihuana a jí podobné. A věřte mi, že žít s takovým onemocněním je skutečně těžší, než si vůbec zdravý člověk dokáže představit.

Například proti kosmetice a léčivým mastem z marihuany nemám nejmenších námitek, jelikož se nějakým způsobem užívají a o jejich pozitivním účinku jsem měla možnost se sama přesvědčit. A co se týká marihuany coby léku na zmírnění příznaků Parkinsonovy nemoci, říkám ano. Znám pacienty s touto diagnózou a dokonce i ty, kteří užívali marihuanu a průběh jejich nemoci se skutečně zbrzdil i o několik let. Ale mnohým si stačí nasypat "špetku" usušených listů do čaje. Kdyby existovala možnost, že by pouze na lékařský předpis byla tato část rostlinky k sehnání v lékárně, pak říkám: "Proč ne?" Jenže jak zajistit, aby se toho nedalo zneužít?! Zvlášť v našem státě, kde malý český člověk je vynalézavý...no skoro jako sám Cimrman! Řešením by snad bylo, kdyby někdo přišel s marihuanovými pilulkami, které by však působily pouze a jen na zmíněného parkinsona...To by pak byl objev na Nobelovu cenu!

Tedy závěr? Marihuana v kosmetice a jako lék - ano, jako zpestření zábavy - NIKDY!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mengano mengano | E-mail | Web | 22. května 2013 v 7:40 | Reagovat

Souhlasím s tebou. Jenže huliči tohle nikdy neuznají a dál budou vyprávět, že kouřit trávu je stejné, jako pít alkohol nebo dát si cigaretu. Což je samozřejmě nesmysl.

2 hellenaf hellenaf | E-mail | Web | 22. května 2013 v 20:58 | Reagovat

[1]: Děkuju za komentář. Jsem ráda, že existují lidé, kteří si uvědomují možná rizika.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se