KN - 50 odstínů šedi, E. L. James

21. května 2013 v 7:00 | Hell |  Recenze

50 odstínů šedi

Román pro ženy, který vyvolal neuvěřitelný boom, ohlas u čtenářek a jeho filmová podoba už je také na cestě. Mám-li být upřímná, i po přečtení prvního dílu 50 odstínové trilogie jsem stále nepochopila tu hysterii.

Jsou věci, které bych na knize vyzdvihla. Je skutečně velmi čtivá, není problém ji přelousknout během jednoho odpoledne. Erotické scény nejsou na každé stránce a jsou vkusně napsané. A rozhovory protagonistky se sebou, které odhalují její skutečný charakter (ovšem spojení "vnitřní bohyně" bych určitě vynechala...).

A...to je asi vše, co se mi zdálo chvályhodné. Příběh je hloupý. Chápu, že jde o rekreační četbu, ale to neznamená, že musí být tak stupidní a bez hlubších myšlenek. Autorka se sice velmi snažila vystavět dějovou linku, aby čtenáře vtáhla, pracovala s psychologií, respektive s psychologickými klišé, a vcelku to funguje, ale myslím si, že spíše pro méně náročného čtenáře, který se, i kdyby jen občas, začte i do takového braku jakým jsou "knihy" Harlequin, nebo pro čtenáře, který má tak psychicky náročné zaměstnání, že si ve volném čase potřebuje vyčistit hlavu pořádným nesmyslem, u kterého nemusí přemýšlet. Technicky je román zvládnutý dobře, ale funkce uměleckého pokrmu pro hladovějícího čtenáře pokulhává.

Kromě toho shledávám ještě další dva výrazné problémy. Spolu s popularitou 50 odstínů se vyrojilo nepřeberné množství pseudosubinek, což souvisí s druhým zádrhelem, které se takřka vidí v hlaví postavě Anastacii, která jako sexuální nováček poznává kouzlo orgasmů, může vždy a všude a nedělá jí problém zažít několik orgasmů během jednoho styku.

Z těchto důvodu bych knihu v žádném případě nedoporučila nezkušeným slečnám, protože by po zjištění, jaká je realita, mohlo možná dojít i k dočasné frigiditě a když ne, tak přinejmenším k bolestnému zjištění, že ne každá žena má takové štěstí, aby narazila na tak zkušeného a ohleduplného partnera. A pseudosubinky by si měly načíst odbornou literaturu o tom, co všechno skutečně obnáší BDSM, a potom se teprve zamyslet, jestli se skutečně cítí být submisivní, nebo jde jen o módní pózu, jako když každá -náctiletá brunetka toužila potkat záhadného bledého bruneta s měnící se barvou očí.

Celkový dojem z knihy - průměr. Čte se dobře, ale když sáhnete po něčem zajímavějším, prakticky o nic nepřicházíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Díky za návštěvu i případné sdílení! Smějící se